Prezident Toshkentni toza havoli megapolisga aylantirish bo‘yicha farmon chiqardi
Farmonga ko‘ra, madaniyat va istirohat bog‘lari, xiyobonlar va bulvarlar qiyofasini o‘zgartirish, yashil hududlarni keskin ko‘paytirish orqali poytaxtni toza havoli megapolislardan biriga aylantirish Toshkent shahrini 2030 yilgacha rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Shunga ko‘ra, Toshkent shahrida qo‘shimcha 4 ming gektar yashil hududlar tashkil etiladi.
Toshkent shahrida davlat va tadbirkorlar o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik asosida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va shahar infratuzilmasini yaxshilash tartibi 2027 yil 1 yanvargacha huquqiy eksperiment tariqasida joriy etiladi.
Toshkent shahri hokimligi huzuridagi Tadbirkorlik infratuzilmasini rivojlantirish jamg‘armasi Toshkent shahrini rivojlantirish jamg‘armasi etib qayta nomlandi.
Farmon bilan davlat va tadbirkorlar o‘rtasida «ko‘prik» vazifasini bajaruvchi «Toshkent Invest kompaniyasi» aksiyadorlik jamiyati tashkil etildi.

Ташкент превратится в мегаполис с чистым воздухом — указ президента
Одним из основных направлений развития Ташкента до 2030 года определено превращение столицы в один из мегаполисов с чистым воздухом за счет резкого увеличения зеленых насаждений, а также преобразование парков культуры и отдыха, проспектов и бульваров.
Это предусмотрено указом президента «О мерах социально-экономического развития города Ташкента до 2030 года».
Согласно документу, в столице будут созданы дополнительные 4 тыс. га зеленых насаждений.
Помимо этого, до 1 января 2027 года в порядке правового эксперимента будет введен порядок реализации инвестиционных проектов и улучшения городской инфраструктуры на основе взаимовыгодного сотрудничества государства и предпринимателей.
Указом создано акционерное общество «Ташкент Инвест Компанияси» , которое выступит «мостом» между государством и предпринимателями.