Президент Тошкентни тоза ҳаволи мегаполисга айлантириш бўйича фармон чиқарди
«Тошкент шаҳрини 2030 йилга қадар ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Президент Фармони (ПФ–112-сон, 26.07.2023 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, маданият ва истироҳат боғлари, хиёбонлар ва бульварлар қиёфасини ўзгартириш, яшил ҳудудларни кескин кўпайтириш орқали пойтахтни тоза ҳаволи мегаполислардан бирига айлантириш Тошкент шаҳрини 2030 йилгача ривожлантиришнинг асосий йўналишларидан бири этиб белгиланди.
Шунга кўра, Тошкент шаҳрида қўшимча 4 минг гектар яшил ҳудудлар ташкил этилади.
Тошкент шаҳрида давлат ва тадбиркорлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик асосида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва шаҳар инфратузилмасини яхшилаш тартиби 2027 йил 1 январгача ҳуқуқий эксперимент тариқасида жорий этилади.
Тошкент шаҳри ҳокимлиги ҳузуридаги Тадбиркорлик инфратузилмасини ривожлантириш жамғармаси Тошкент шаҳрини ривожлантириш жамғармаси этиб қайта номланди.
Фармон билан давлат ва тадбиркорлар ўртасида «кўприк» вазифасини бажарувчи «Тошкент Инвест компанияси» акциядорлик жамияти ташкил этилди.

Ташкент превратится в мегаполис с чистым воздухом — указ президента
Одним из основных направлений развития Ташкента до 2030 года определено превращение столицы в один из мегаполисов с чистым воздухом за счет резкого увеличения зеленых насаждений, а также преобразование парков культуры и отдыха, проспектов и бульваров.
Это предусмотрено указом президента «О мерах социально-экономического развития города Ташкента до 2030 года».
Согласно документу, в столице будут созданы дополнительные 4 тыс. га зеленых насаждений.
Помимо этого, до 1 января 2027 года в порядке правового эксперимента будет введен порядок реализации инвестиционных проектов и улучшения городской инфраструктуры на основе взаимовыгодного сотрудничества государства и предпринимателей.
Указом создано акционерное общество «Ташкент Инвест Компанияси» , которое выступит «мостом» между государством и предпринимателями.