Prezident Shavkat Mirziyoyev Chinoz tumanidagi Eshonobod mahallasini borib ko‘rdi.
Bu yerda 3 mingdan ziyod aholi yashaydi. Ularga munosib turmush sharoitlari yaratish maqsadida «Obod qishloq» dasturi doirasida uylar, maktablar, yo‘llar va kommunal tarmoqlar ta’mirlanib, zamonaviy madaniyat saroyi barpo etildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda mahallaning turli millatga mansub vakillari bilan suhbatlashdi.
— Bugun kelishimdan maqsad — Toshkent viloyatida ham zamonga munosib sharoit yaratish. Viloyatda salkam 3 million aholi bor. 150 ming nafari ishsiz. Shuning uchun har bir mahalladagi «o‘sish nuqtalari»ni topib, shunga javobgarlarni belgilab, kerakli mablag‘larni berib, odamlarni ish bilan ta’minlashimiz kerak. Ichimlik suvi, elektr energiyasi, yo‘l, ta’lim va boshqa sharoitlarni yaxshilash zarur. Bu maqsadlar uchun, yirik va o‘rta loyihalar uchun viloyatga 119 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Hali hech bir viloyatda bunday marra olinmagan, — dedi Prezident.
Muloqotda Chinoz tumanidagi o‘zgarishlar, imkoniyatlar haqida ham gaprildi.
— O‘zi Chinoz tumanida ishsiz bo‘lishi kerak emas. Yeri keng, odamlari mehnatkash. Har bir uyda, har bir ko‘chada madaniyat bo‘lishi kerak. Xalqimiz aytganidek, olma pish, og‘zimga tush, degan bilan natija bo‘lmaydi. Birgalikda harakat qilishimiz zarur. O‘zgarishlarni istasak, hammamiz ongli ravishda o‘zgarishimiz kerak, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mahallada davlat xizmatlari markazi shoxobchasi, bank filiali, tibbiyot punkti, tikuchilik korxonasi ham tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari «Qo‘jakent tekstil grup» korxonasidagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda ikki smenada 500 nafar xotin-qiz ishlamoqda. Oxirgi bir yarim oyda 100 ming dollarlik tayyor kiyimlar eksport qilingan. Korxonaning o‘zida tikish-bichishni o‘rgatuvchi 200 o‘rinli o‘quv markazi ham ochilgan.
Mutasaddilarga tadbirkorlarga ko‘maklashib, bino va mablag‘lar ajratib, bunday kichik korxonalarni ko‘paytirish va 3 ming nafar xotin-qizni ish bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Эшонобод Чиназского района.
В махалле с населением более 3 тысяч человек для улучшения условий жизни в рамках программы «Обод кишлок» были отремонтированы дома, школы, дороги и коммунальные сети, построен современный дворец культуры.
Глава государства побеседовал с жителями этой многонациональной махалли.
- Цель моего приезда - создание современных условий и в Ташкентской области. Население области составляет немногим меньше 3 миллионов человек, 150 тысяч из них - безработные. Вот почему нам следует найти «точки роста» в каждой махалле, определить ответственных за их задействование, выделить необходимые средства и обеспечить людей работой. Необходимо улучшить снабжение питьевой водой, электричеством, дороги, образование и другие условия. На эти цели, для крупных и средних проектов области будет выделено 119 триллионов сумов. Ни один регион еще не ставил перед собой цели такого масштаба, - сказал Президент.
На встрече обсуждены также происходящие в Чиназском районе изменения, неиспользуемые возможности.
- На самом деле в Чиназском районе не должно быть безработных. Здесь много земли, трудолюбивый народ. В каждом доме, на каждой улице должна быть культура. Действуя так, как говорят у нас в народе, - яблоко, пади, в рот попади, - результата не достичь. Нам нужно действовать сплоченно. Если мы хотим перемен, мы все должны изменить наше сознание, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Также в махалле открыты филиал центра государственных услуг, отделение банка, медицинский пункт и швейное предприятие.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия "Кужакент текстил груп".
Здесь в две смены работают 500 женщин. За последние полтора месяца коллективу удалось поставить на экспорт готовую одежду на 100 тысяч долларов. Действует современный учебный центр, обучающий швейному делу 200 человек.
Ответственным лицам поручено оказать содействие предпринимателям, в том числе в вопросах выделения зданий и средств, принять меры по увеличению числа таких малых предприятий и обеспечению занятости 3 тысяч женщин.