Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston bosh vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-mart kuni Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi ishida ishtirok etish uchun Toshkentda bo‘lib turgan Qirg‘iz Respublikasi Bosh vaziri Ulukbek Maripovni qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston-Qirg‘iziston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash maqsadida yaqinda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi sammitda qabul qilingan kelishuvlarni o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirish muhim ekanini alohida ta’kidladi.
Bosh vazir Ulukbek Maripov, o‘z navbatida, O‘zbekiston Prezidentiga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorchilik bildirib, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Qo‘shma komissiyaning hamraisi sifatida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishning asosiy natijalari hamda qabul qilingan aniq qarorlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston Prezidenti tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish, sanoat, energetika, qishloq va suv xo‘jaligida muhim kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, Taraqqiyot fondi faoliyatini tez fursatda yo‘lga qo‘yish hamda hududlararo va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
«Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston» temir yo‘lini qurishni tez fursatda boshlash hamda Andijon-O‘sh-Saritosh-Irkeshtom multimodal yo‘lagi bo‘ylab yuk tashishlar hajmini oshirishning dolzarb ahamiyati qayd etildi.
Uchrashuv yakunida Qirg‘iz Respublikasi Bosh vaziri ikki mamlakat davlat rahbarlari o‘rtasida erishilgan hamda keng ko‘lamli O‘zbekiston-Qirg‘iziston hamkorligini izchil rivojlantirishga qaratilgan kelishuvlarni so‘zsiz amalga oshirishga bor sa’y-harakatini yo‘naltirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев принял премьер-министра Кыргызстана Улукбека Марипова
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 марта принял Премьер-министра Кыргызской Республики Улукбека Марипова, находящегося в Ташкенте для участия в работе очередного заседания Совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству, сообщает пресс-служба президента.
На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Глава нашего государства особо отметил важность своевременной и полной реализации договоренностей и соглашений, принятых в ходе недавнего саммита на высшем уровне, в целях укрепления узбекско-кыргызских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
В свою очередь, Премьер-министр Улугбек Марипов выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Кыргызстана Садыра Жапарова.
В качестве сопредседателя Совместной комиссии он также информировал об основных результатах проведенного заседания и принятых конкретных решениях.
В ходе беседы Президент Узбекистана обратил отдельное внимание на вопросы формирования благоприятных условий для увеличения объёмов взаимной торговли, продвижения значимых проектов кооперации в сферах промышленности, энергетики, сельского и водного хозяйства, скорейшего запуска Фонда развития, а также расширения межрегиональных и культурно-гуманитарных обменов.
Отмечена актуальность скорейшего запуска строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» и наращивания грузоперевозок по мультимодальному коридору Андижан–Ош–Сарыташ–Иркештам.
В завершение встречи Премьер-министр Кыргызской Республики заверил о готовности приложить все усилия для безусловной реализации договоренностей, достигнутых между главами двух государств и направленных на последовательное развитие узбекско-кыргызского полномасштабного партнерства.