Shavkat Mirziyoyev surxondaryolik saylovchilar bilan uchrashdi (foto)
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 8 oktyabr kuni Termiz shahrida surxondaryolik saylovchilar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Surxondaryo viloyati bo‘yicha ishonchli vakili A.Eshmuratov ochdi. So‘z Shavkat Mirziyoyevga berildi.
- Surxon – ko‘hna sivilizatsiyalar, boy tarix va madaniyatni mujassam etgan qadimiy zamin. Tarixda Boxtar, Tohariston, Chag‘oniyon kabi davlatlar, Kushondek buyuk imperiyalar aynan shu hududda gullab-yashnagan, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bugungi kunda ham viloyat izchil rivojlanayotgani, shahar, qishloq va mahallalar obod bo‘lib, odamlarning hayot darajasi o‘sib borayotgani ta’kidlandi.
Nomzod o‘zining saylovoldi dasturi bilan tanishtirdi. Bu dastur iqtisodiyot, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot, hududlar rivoji, davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi, tashqi siyosat, madaniyat sohalariga oid o‘nta ustuvor yo‘nalishni qamrab olgan.
Aholining yashash sharoitlarini yaxshilash birinchi ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Avvalambor, 2022-2026 yillarni Surxondaryoda aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash besh yilligi deb e’lon qilib, 1 ming 700 kilometr tarmoqlar qurish rejalashtirilgan. To‘palang suv omboridan Termizgacha tortiladigan 361 kilometrlik magistral suv tarmog‘i shuning bir qismi bo‘ladi.
Shuningdek, uy-joylar, yo‘l va ko‘priklar qurish, elektr energiyasi ta’minotini yaxshilash choralari ham aytildi.
Viloyatda meva-sabzavotlar eksporti so‘nggi uch yilda 2 barobar oshib, 100 million dollarga yetgan. Shavkat Mirziyoyev bu sohadagi salohiyatni to‘liq ishga solib, ushbu ko‘rsatkichni kamida 500 million dollarga yetkazish mumkinligini ta’kidladi.
Nomzod dasturidagi yana bir muhim yo‘nalish – sanoatni rivojlantirib, eksport va investitsiya hajmlarini ko‘paytirish. Jumladan, viloyat iqtisodi o‘sishiga turtki beradigan 10 ta mega-loyihani ishga tushirib, jami 5,1 milliard dollarlik investitsiyalar o‘zlashtirish va 22 mingta yangi ish o‘rinlari yaratish rejalashtirilgan.
Umuman, kelgusi besh yilda sanoat tarmoqlarida 6,6 milliard dollarlik 5 mingdan ziyod investitsiya loyihasi amalga oshirilishi mo‘ljallangan.
Ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, aholi salomatligini mustahkamlash, ta’lim sifatini tubdan yaxshilash masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Yangi oilaviy shifokorlik punktlari va oilaviy poliklinikalar ochish, tibbiyot muassasalarini ta’mirlash, maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablar sig‘imini oshirish, oliy ta’lim qamrovini 25 foizdan 50 foizga yetkazish rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
Yaqin besh yilda Surxondaryo viloyatini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirishga 50 trillion so‘m yo‘naltirish va jami 320 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingani ta’kidlandi.
– Kelgusi besh yilda yurtimizda, jumladan, Surxondaryo viloyatida amalga oshiradigan barcha islohotlarni «inson – jamiyat – davlat» degan mutlaqo yangicha tizim asosida tashkil etamiz. Islohotlar natijasi, avvalo, har bir inson, har bir oila va mahalla hayotida yaqqol sezilishi uchun barcha imkoniyatlarimizni to‘la safarbar etamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda partiya a’zolari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Ular viloyatni rivojlantirish, joylardagi muammolarni hal etish bo‘yicha o‘z takliflarini ilgari surdi, bo‘lajak Prezident saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.

На развитие Сурхандарьинской области направят 50 триллионов сумов
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 октября в городе Термезе встретился с сурхандарьинскими избирателями, сообщает пресс-служба президента.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата в Сурхандарьинской области А.Эшмуратов. Слово было предоставлено Шавкату Мирзиёеву.
- Сурхан - колыбель древних цивилизаций, край с богатой историей и культурой. В прошлом именно в этом регионе процветали такие государства, как Бактрия, Тохаристан, Чаганиан, великие империи, такие как Кушан, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что сегодня регион последовательно развивается, благоустраиваются города, села и махалли, повышается уровень жизни людей.
Кандидат представил свою предвыборную программу. Она охватывает десять приоритетных областей: экономика, предпринимательство, сельское хозяйство, образование, здравоохранение, развитие регионов, государственное управление, верховенство закона, внешняя политика и культура.
Улучшение условий жизни населения определено как первоочередная задача. Планируется объявить 2022-2026 годы в Сурхандарье пятилетием обеспечения чистой питьевой водой и построить 1,7 тысячи километров водопроводных сетей. Частью этого проекта станет магистральная водопроводная сеть протяженностью 361 километр от Топалангского водохранилища до Термеза.
Также озвучены меры по строительству домов, дорог и мостов, улучшению электроснабжения.
Экспорт фруктов и овощей из региона за последние три года увеличился в два раза, достигнув 100 миллионов долларов. Шавкат Мирзиёев отметил, что при использовании всего потенциала области эта цифра может составить не менее 500 миллионов долларов.
Еще одно важное направление программы кандидата - развитие промышленности, наращивание экспорта и инвестиций. В частности, планируется реализовать 10 мегапроектов, которые придадут мощный импульс развитию областной экономики, освоить в рамках этих проектов инвестиции на 5,1 миллиард долларов и создать 22 тысячи новых рабочих мест.
В целом в течение ближайших пяти лет в отраслях промышленности намечено осуществить более 5 тысяч инвестиционных проектов на сумму 6,6 миллиарда долларов.
Также были затронуты вопросы развития социальной сферы, укрепления здоровья населения, кардинального повышения качества образования. Озвучены планы по открытию новых семейных врачебных пунктов и семейных поликлиник, ремонту медицинских учреждений, увеличению вместимости детских садов и школ, доведению охвата высшим образованием с 25 до 50 процентов.
В следующие пять лет намечено направить на экономическое и социальное развитие Сурхандарьинской области 50 триллионов сумов и создать в общей сложности 320 тысяч новых рабочих мест.
- В течение следующих пяти лет мы положим все реформы в нашей стране, в том числе в Сурхандарьинской области, на основу совершенно новой системы «человек - общество - государство». Мы в полной мере задействуем все наши возможности, чтобы результаты реформ ощущались прежде всего в жизни каждого человека, каждой семьи и махалли, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Состоялось искреннее общение с членами партии, избирателями, собравшимися в районных студиях. Они рассказали о своем видении будущего развития области, выдвинули предложения по решению проблем на местах, высказались в поддержку кандидатуры Шавката Мирзиёева на предстоящих президентских выборах.