Shu kunlarda yurtimizda 9 may – Xotira va qadrlash kuni keng nishonlanmoqda. Prezident farmoniga muvofiq, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga bir martalik pul mukofoti topshirilmoqda. Ularning holidan xabar olinib, mehr-ehtirom ko‘rsatilayotir.
Yuz yosh bilan yuzlashib, hayotning barcha achchiq-chuchugini ko‘rgan bu insonlar uchun eng muhimi sog‘lik. Shuning uchun ularning salomatligini mustahkamlashga doimiy e’tibor qaratilmoqda. Ayni kunlarda ham bir guruh urush faxriylari gospital va sanatoriylarda davolanmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8 may kuni Mudofaa vazirligining Markaziy harbiy klinik gospitaliga borib, urush qatnashchilari holidan xabar oldi.
Uskan ota Xadjimanov Boyovut tumanidan, Fayzulla ota Nurmatov Oqqo‘rg‘on tumanidan, Anarboy ota Jalilov Parkent tumanidan, Muhiddin ota Dusanbayev O‘rtachirchiq tumanidan kelib davolanmoqda. Ular hayotidan rozi ekani, davlatimizning va odamlarning hurmatidan xursand ekanini aytishdi. Salomatliklari tuman tibbiyot birlashmasining doimiy nazoratida, bepul dori-darmon va har yili sanatoriylarga yo‘llanmalar beriladi.
Nuroniylar Prezidentimizga nevara-chevaralarining o‘qish va ishlari, yutuqlari haqida so‘zlab berishdi. Ular ta’lim, qurilish, ichki ishlar, qishloq xo‘jaligi kabi turli sohalarda samarali mehnat qilib, yurtimiz ravnaqiga hissa qo‘shmoqda. Yoshlar zamonaviy bilim olib, chet ellarga o‘qishga ketmoqda. Bobolar ularni tinchlikning qadriga yetish, vatanparvarlik, mehnatsevarlikka da’vat etib keladi.
– Hamma harakatlarimiz xalqimizni rozi qilish uchun, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Islohotlar natijasi eng quyiga, har bir xonadonga kirib borishini istaymiz. Rejalarimiz ham katta. Hamma jipslashsa, birgalikda harakat qilsa, o‘ylagan niyatlarimizga tezroq yetishamiz. Sizdek nuroniylarning duolari bunda bizga madadkor bo‘ladi. Sizlarning hayotingiz iroda, jasorat maktabi, gaplaringiz  yoshlarga ibrat.
Otaxonlar mehr-e’tibor uchun davlatimiz rahbariga rahmatlar aytdi. Dunyoning tinchligi, yoshlarning porloq kelajagini so‘rab duolar qildi.
Gospitalda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari munosib parvarish qilinmoqda. Bu muassasa mukammal ta’mirlanib va yangi binolar qurilib, 2022 yil foydalanishga topshirilgan edi. Gospital jami 700 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bu yerda harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari, soha faxriylari bepul davolanadi. Buning uchun 286 xil diagnostik tekshiruv, 600 dan ortiq amaliyotlar yo‘lga qo‘yilgan, 30 ga yaqin ixtisoslashgan bo‘limlar tashkil etilgan.

В эти дни в нашей стране широко отмечается 9 мая – День памяти и почестей. В соответствии с указом Президента участникам и инвалидам Второй мировой войны выплачивается единовременное денежное вознаграждение, о них заботятся, проявляют внимание и уважение.
Сегодня самое важное для ветеранов, переживших ужасы войны и достигших векового рубежа, – это здоровье. Поэтому постоянное внимание уделяется укреплению их здоровья. На данный момент группа ветеранов войны находится на лечении в госпиталях и санаториях.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 мая посетил Центральный военный клинический госпиталь Министерства обороны, где навестил участников войны.
Усман ота Хаджиманов из Баявутского района, Файзулла ота Нурматов из Аккурганского района, Анарбой ота Жалилов из Паркентского района и Мухиддин ота Дусанбаев из Уртачирчикского района приехали на лечение. Они выразили удовлетворение своей жизнью и радость от оказываемой им заботы. Их здоровье находится под постоянным контролем районных медицинских объединений; им предоставляются бесплатные лекарства и ежегодные путевки в санатории.
Ветераны рассказали Президенту об учебе, работе и достижениях своих внуков. Они трудятся в различных областях, таких как образование, строительство, внутренние дела, сельское хозяйство, внося вклад в процветание нашей страны. Молодежь получает современные знания и отправляется на учебу за границу. Деды призывают их ценить мир, патриотизм и трудолюбие.
– Все наши усилия направлены на то, чтобы наш народ был доволен, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Мы хотим, чтобы результаты реформ доходили до каждого дома. У нас большие планы. Если все будут действовать сообща, мы быстрее достигнем наших целей. Молитвы таких старейшин, как вы, помогают нам в этом. Ваша жизнь – школа воли и отваги, ваши слова – пример для молодежи.
Ветераны выразили благодарность руководителю государства за заботу и внимание. Прочитали дуа за мир во всем мире и светлое будущее молодежи.
Госпиталь предоставляет достойный уход участникам Второй мировой войны. В 2022 году это учреждение было полностью отремонтировано, построены новые корпусы. Госпиталь рассчитан на 700 мест и бесплатно лечит военнослужащих, членов их семей и ветеранов. Налажено оказание 286 видов диагностических услуг и проводятся свыше 600 видов процедур, создано около 30 специализированных отделений.