Davlatimiz rahbari poytaxtimizning Sergeli tumanida tashkil etilayotgan Yoshlar bog‘iga ko‘chat o‘tqazdi.
Ma’lumki, Prezident tashabbusi bilan 2021 yildan buyon «Yashil makon» umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Jumladan, ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida Toshkentning «yashil belbog‘i» tashkil etilmoqda. Yoshlar bog‘i shu halqaning muhim bo‘g‘ini bo‘ladi.
Davlatimiz rahbariga bog‘ loyihasi haqida axborot berildi. Uning maydoni 75 gektardan ziyod bo‘lib, hududi jihatidan poytaxtimizda «Yangi O‘zbekiston» bog‘idan keyin ikkinchi o‘rinni egallaydi.
Bog‘ yettita katta hududga bo‘linadi. Markaziy xiyobonda turli maydonlar, ming o‘rinli ochiq amfiteatr, milliy va xalqaro gastronomik zonalar barpo etiladi.
Ochiq havoda ovqatlanish va qiziqarli mashg‘ulotlar uchun alohida joylar bo‘ladi. Musiqiy favvoralar, ochiq osmon ostidagi kinoteatr, san’at ko‘rgazmalari va lazer-shou imkoniyatlari yaratiladi. Bolalar uchun sport va o‘yin maydonlari, mashhur ertaklardagi qishloqlar, ustaxona, kutubxona tashkil etiladi. Sun’iy ko‘l, kanoe va suzish havzasi, baliq ovi dam oluvchilarga huzurbaxsh bo‘ladi.
19 mart kuni Toshkent shahri jamoatchiligi, davlat tashkilotlari va diplomatik korpus vakillari, yoshlar ishtirokida boqqa ko‘chatlar ekildi.
Prezident bog‘ loyihasida qatnashayotgan investor va loyihachilar, chet ellik diplomatlar bilan muloqot qildi.
— Xalqimiz qayerda bo‘lsa, daraxt ekishga intilgan. Amir Temur Samarqand atrofida so‘lim bog‘lar barpo etgan, boshqa shaharlarni ham obod qilgan. Buyuk bobolarimizga munosib bo‘lib, bu ishlarni qilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari boqqa kelgan yurtdoshlarimiz bilan suhbatlashib, ularni Navro‘z bilan tabrikladi.
Boqqa birinchi bosqichda ming tupdan ziyod kashtan, eman, sharq chinori, qizil kurtak, magnoliya, gujum kabi manzarali daraxtlar hamda buta va gullar ekiladi. Loyiha yakuniga qadar ularning soni 20 ming tupga yetadi.
Yana bir e’tiborli tomoni, bu bog‘da tabiiylik, o‘rmon shakli, ekzotik manzara hosil qilinadi. Bog‘ foydalanishga topshirilishi bilan 350 tadan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Ayni kunlarda ham hududlarda ko‘chatlar ekilmoqda. Umuman, yurtimizda 347 gektar maydonda «yashil hudud», 187 ta vazirlik va hokimlik bog‘lari barpo etilgan.

Глава нашего государства посадил дерево в Парке молодежи, создаваемом в Сергелийском районе столицы.
Как известно, по инициативе Президента с 2021 года реализуется общенациональный проект "Яшил макон". В частности, для улучшения экологической ситуации создается "зеленый пояс" Ташкента. Парк молодежи будет важной его частью.
Главе представлена информация о проекте парка. Его площадь превышает 75 гектаров, и он будет вторым по размеру в столице после парка "Новый Узбекистан".
Парк будет разделен на семь крупных зон. На центральной аллее будут созданы площадки для различных активностей, открытый амфитеатр на тысячу мест, гастрономические зоны национальной и зарубежной кухни.
Будут обустроены отдельные места для приема пищи на открытом воздухе и интересных занятий. Появятся музыкальные фонтаны, кинотеатр под открытым небом, выставки искусства и лазерное шоу. Для детей будут оборудованы спортивные и игровые площадки, площадки в стиле известных сказок, мастерские, библиотека. Искусственное озеро, каноэ и плавательный бассейн, места для рыбалки будут радовать посетителей.
Сегодня в парке с участием общественности Ташкента, государственных учреждений и дипломатического корпуса, а также молодежи высажены первые деревья.
Президент побеседовал с инвесторами и проектировщиками, участвующими в создании парка, а также с иностранными дипломатами.
- Наш народ издавна взял в привычку везде сажать деревья. Амир Тимур создавал живописные сады вокруг Самарканда, облагораживал и другие города. Мы продолжаем эту работу, чтобы быть достойными наших великих предков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства пообщался с прибывшими в парк соотечественниками, поздравил их с праздником Навруз.
На первом этапе в парке будут посажены более тысячи каштанов, кленов, восточного платана, магнолии, туи, а также кустарников и цветов. К окончанию проекта их количество достигнет 20 тысяч.
Еще одной особенностью будет создание в парке естественного ландшафта, лесной и экзотической зоны. С открытием парка будет создано более 350 рабочих мест.
В эти дни мероприятия по посадке деревьев проходят и в регионах. В целом зеленые зоны созданы на площади 347 гектаров, заложено 187 парков министерств и хокимиятов.