Toshkent viloyatining bir qator tuman va shaharlarining chegaralari o‘zgartirildi
Senat a’zolari Toshkent viloyatining Oqqo‘rg‘on, Ohangaron, Bekobod, Bo‘stonliq, Bo‘ka, Zangiota, Yuqori Chirchiq, Qibray, Parkent, Piskent, O‘rta Chirchiq, Yangiyo‘l tumanlari va Olmaliq, Chirchiq, Angren, Yangiyo‘l, Bekobod shaharlari chegaralarini o‘zgartirish to‘g‘risidagi masalani muhokama qildi.
Qayd etilganidek, bugungi kunda Toshkent viloyatining bir qancha tuman va shaharlari, jumladan, viloyatning Angren va Bekobod shaharlari hamda Qibray va Piskent tumanlari boshqa tuman va shaharlarda joylashgan «anklav» hududlarga ega. Bu holatlar jinoyatchilik va huquqbuzarliklarga qarshi kurashning samarali tashkil etilishi, aholining ijtimoiy ta’minoti va davlat organlari bilan o‘zaro munosabatlarini amalga oshirishi, voyaga yetmaganlarning ta’lim jarayonini nazorat qilish hamda ularni tuman (shahar) darajasidagi ommaviy tadbirlarga jalb qilish va boshqa jarayonlarda muammolarning yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda.
Birgina misol, Bekobod tumanida joylashgan Istiqbol mahallasi fuqarolari, Bekobod shahar Yangi hayot mahalla hududida joylashgan maktabda ta’lim olishadi, davolanish uchun Bekobod shahrida joylashgan markaziy shifoxonaga borishadi, shuningdek, barcha kommunal yo‘nalishdagi xizmatlarni shahar tashkilotlari ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, Angren shahridagi «Krasnogorsk» qo‘rg‘onida fuqarolariga kommunal xizmat ko‘rsatish, xususan, elektr ta’minoti, ichimlik suvi, gaz ta’minoti hamda bank xizmatlari Parkent tumani tomonidan amalga oshiriladi. «Krasnogorsk» qo‘rg‘oni fuqarolari davolanish uchun ham Parkent tumanida joylashgan markaziy shifoxonaga qatnaydi.
Bu esa, ushbu hududlar aholisi hayotida turli qiyinchiliklarning kelib chiqishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu sababli, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda «O‘zbekiston Respublikasining ma’muriy-hududiy tuzilishi to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuniga asosan Toshkent viloyatining yuqorida qayd etilgan tuman va shaharlari chegaralarini o‘zgartirish taklifi ilgari surilmoqda. Jami o‘zgartirilayotgan tuman va shaharlar chegaralarining yer maydoni 17 359,1 gektar bo‘lib, shundan 10 084,8 gektari qishloq xo‘jaligi yerlaridir.
Natijada Toshkent viloyati ma’muriy-hududiy birliklar chegaralarini tartibga solish anklav hududlarni tugatish hamda mahalliy davlat hokimliklari organlari tomonidan hudud boshqaruvini yanada soddalashtirishga, qolaversa, ma’muriy-hududiy birliklarining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirilishiga olib keladi.
Shuningdek, Toshkent viloyati shaharlarini 2021–2030 yillarda rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan hududlarni belgilash, ushbu davrda investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi turar-joy massivlarini barpo etish orqali shaharlarning o‘sib borayotgan aholisi ehtiyojlarini qanoatlantirishga xizmat qiladi.

Сенаторы приняли постановление об изменении границ Ташкентской области
Члены верхней палаты парламента обсудили вопрос об изменении границ Аккурганского, Ахангаранского, Бекабадского, Бостанлыкского, Букинского, Зангиатинского, Юкоричирчикского, Кибрайского, Паркентского, Пскентского, Уртачирчикского, Янгиюльского районов и городов Алмалык, Чирчик, Ангрен, Янгиюль, Бекабад Ташкентской области, сообщает пресс-служба Сената.
Отмечено, что сегодня несколько районов и городов Ташкентской области, в том числе города Ангрен и Бекабад, а также Кибрайский и Пскентский районы имеют «анклавные» территории, расположенные в других районах и городах.
Такое обстоятельство создает проблемы при эффективной организации борьбы с преступностью и правонарушениями, осуществлении социального обеспечения населения и сотрудничества с государственными органами, а также контроля за получением образования несовершеннолетними и привлечении их к участию в массовых мероприятиях районного (городского) уровня и других процессах.
Лишь один пример. Дети жителей махалли «Истикбол» в Бекабадском районе посещают школу, расположенную на территории махалли «Янги хаёт» в городе Бекабаде, сами жители направляются на лечение в центральную больницу города Бекабада. Все коммунальные услуги оказываются городскими организациями.
Кроме того, жителям поселка «Красногорск» города Ангрена коммунальные услуги, в частности электроснабжение, питьевое водоснабжение, газоснабжение, а также банковские услуги предоставляются организациями Паркентского района. Жители поселка «Красногорск» для лечения также посещают центральную больницу, расположенную в Паркентском районе.
Все это создает различные трудности в жизни жителей этих районов.
В связи с этим, на основании Конституции Республики Узбекистан и Закона Республики Узбекистан «Об административно-территориальном устройстве Республики Узбекистан» предлагается изменить границы вышеуказанных районов и городов Ташкентской области. Общая площадь земель изменяемых границ районов и городов составляет 17 359,1 га, из которых 10 084,8 га – сельскохозяйственные земли.
Регулирование границ административно-территориальных единиц Ташкентской области способствует ликвидации территорий-анклавов и дальнейшему упрощению управления территориями органами государственной власти на местах, а также социально-экономическому развитию административно-территориальных единиц.
Определение территорий Ташкентской области, где необходимо развивать города в 2021-2030 годах, реализация инвестиционных проектов, строительство новых жилых массивов будут способствовать удовлетворению потребностей растущего населения городов.