Joriy yilning 9 noyabr kuni Turkiston san’at saroyida Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan bayram tantanalari bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh vazir o‘rinbosari Aziz Abduhakimov, hukumat vakillari, Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov, vazirlik mutasaddilari, tibbiyot sohasi fidoyilari ishtirok etdi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi axborot xizmati xabar bermoqda.
Tantanali tadbirda qayd etilishicha, joriy yilda tibbiyot sohasiga 9,6 trillion so‘m yo‘naltirilgan, bu o‘tgan yildagiga nisbatan 1,4 barobar ko‘p. Aholi eng ko‘p murojaat qiladigan birlamchi tibbiy-sanitariya bo‘g‘inida avvallari mavjud bo‘lmagan ijtimoiy dorixona va kunu-tun ishlaydigan tez tibbiy yordam shoxobchasiga ega 793 ta qishloq oilaviy poliklinikasi tashkil etildi. Ularda beshta yo‘nalishda ya’ni, amaliyot vrachi bilan birga, terapevt, xirurg, pediatr, stomatolog, ginekolog kabitor mutaxassislar faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Bundan tashqari, tibbiy xodimlarning mehnati samaradorligini reyting baholash tizimi joriy qilindi. Shifokor qabuliga yozilish va ma’lumotlar bazasini shakllantirish bo‘yicha “Elektron poliklinika” tizimiga bosqichma-bosqich o‘tilmoqda.
Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan tashkil etilgan mazkur bayram tadbirida “Yilning eng yaxshi shifokori” ko‘rik-tanlovi doirasida “Yilning eng yaxshi kardiologi”,“Yilning eng yaxshi terapevti”,“Yilning eng yaxshi xirurgi”,“Yilning eng yaxshi pediatri”, “Yilning eng yaxshi neonatologi”,Yilning eng yaxshi akusher-ginekologi”,“Yilning eng yaxshi sog‘liqni saqlash tashkilotchisi”,“Yilning eng yaxshi infeksionist vrachi”, “Yilning eng yaxshi sanitariya-epidemiologiya vrachi”kabi jami 30 nominatsiya bo‘yicha 1-, 2- va 3-o‘rinlarga loyiq topilgan sohaning fidoyi xodimlari diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.

В Ташкенте широко отпразднован День медицинских работников (фото)
9 ноября нынешнего года в честь Дня медицинских работников Республики Узбекистан во Дворце искусств «Туркистон» состоялось праздничное мероприятие. Здесь собрались представители Правительства страны, Министерства здравоохранения, сферы медицины. На торжественном мероприятии участвовали и выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов, сообщила пресс-служба министерства.
Фото: Пресс-служба министерства здравоохранения
На торжественном мероприятии было отмечено, что в 2018 году в сферу направлено 9,6 триллиона сумов, что в 1,4 раза больше, чем в прошлом году. Передовые стандарты внедряются в работу учреждений первичного медико-санитарного звена здравоохранения. В данной системе организовано более двух тысяч социальных аптек, которых раньше не существовало, и 793 сельские семейные поликлиники, где круглые сутки дежурят медики. Здесь налажена работа врачей узкой специализации – терапевтов, хирургов, педиатров, стоматологов и гинекологов. Кроме того, внедрена система рейтинговой оценки труда медицинских работников. Врачам разрешено работать на двух ставках и получать пенсии в полном размере. Идет поэтапный переход к системе «Электронная поликлиника», которую характеризуют электронная запись на прием к врачу и формирование базы данных о пациентах.
На праздничном мероприятии, организованном в честь Дня медицинских работников, в рамках смотра-конкурса «Лучший врач года» награждены дипломами и ценными подарками самоотверженные работники сферы в 30 номинациях (в каждой 1-, 2-, 3-места). Среди них «Лучший врач-инфекционист года», «Лучший врач санитарно-эпидемиологической службы года», «Лучший педиатр года», «Лучший неонатолог года», «Лучший терапевт года», «Лучший хирург года», «Лучший акушер-гинеколог года», «Лучший организатор здравоохранения года», «Лучший кардиолог года» и другие.