Amerika aholisining uchdan bir qismi koronavirusga qarshi emlanish niyati yo‘q
Vaksina tayyor bo‘lganda AQShning har uchinchi fuqarosi yangi koronavirusga qarshi emlanmoqchi emas. Shunga qaramay, 65% aholi vaksina qildirishga tayyor. Bu haqda juma kuni chop etilgan «Gallup» tashkiloti o‘tkazgan so‘rovnoma dalolat bermoqda.
Respondentlardan vaksina bepul taqdim etilsa, emlanish niyati bor-yo‘qligi so‘ralgan. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, so‘rovnoma ishtirokchilarining aksariyati (65%) emlanishlarini bildirishgan. Shu bilan birga, 35% respondentlar vaksina qildirmasliklarini aytishgan.
Partiyalarga mansubligi nuqtai nazardan, demokratlarni qo‘llab-quvvatlovchilarning 81%i vaksinatsiya tarafdori ekanliklarini ma’lum qilishgan, respublikachilar orasida esa bu ko‘rsatkich 47%ni tashkil etgan.
Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, 65 yosh va undan kattalar orasida so‘rovnoma qatnashuvchilarining 70%i vaksinatsiyadan o‘tishni xohlashyapti, 18 yoshdan 29 yoshgacha bo‘lgan respondentlar orasida bu ko‘rsatkich 76%dan oshmagan. Shu bilan birga, 50 yoshdan 64 yoshgacha bo‘lgan so‘rovnoma ishtirokchilari orasida atigi 59%i COVID-19ga qarshi emlanish niyati borligini bildirishgan, 41%i esa qarshi chiqishmoqda.
So‘rovnoma 20 iyuldan 2 avgustga qadar o‘tkazilgan. «Gallup» so‘rovnoma ishtirokchilarining aniq sonini ma’lum qilmagan. So‘rovnomaning statistik xatosi 2%ni tashkil etishi aytilmoqda.

Каждый третий американец не намерен делать прививку от COVID-19
Каждый третий житель США не намерен делать прививку от нового коронавируса, когда вакцина будет доступна, при этом 65% готовы вакцинироваться, свидетельствует опубликованный в пятницу опрос организации Gallup.
Респондентам предложили ответить на вопрос, намерены ли они делать прививки, если вакцина станет доступной и будет бесплатной. Данные исследования показали, что большинство опрошенных (65%) ответили положительно и заявили, что сделают прививку. В то же время 35% респондентов высказались против.
С точки зрения партийной принадлежности, 81% тех, кто поддерживает демократов, высказались за вакцинацию, в то время как среди республиканцев это число составляет 47%.
Согласно полученным данным, среди людей в возрасте 65 лет и старше пройти вакцинацию хотят 70% опрошенных, среди респондентов в возрасте от 18 до 29 лет — 76%. В то же время среди опрошенных, возраст которых составлял от 50 до 64 лет, только 59% готовы сделать прививку от COVID-19, в то время как 41% высказался против.
Опрос проводился с 20 июля по 2 августа, Gallup не дает точного числа опрошенных. Статистическая погрешность опроса составляет 2%.