Avtomashinani ruxsatsiz boshqarganlik uchun jarima qachon to‘lanadi?
AOKA shtabida Adliya vazirligi boshqarma boshlig‘i G‘aybullo Primov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi. Brifingda muhim savol va murojaatlar yuzasidan javob qaytarildi.
— Avtomashinamni maxsus ruxsatnomasiz boshqarganim uchun 4 mln 460 ming so‘m jarimaga tortilganman. Eshitishimcha, Prezidentimiz qarori bilan jarimani karantindan keyin to‘lashga ruxsat etilibdi. Shu to‘g‘rimi?
— 2020 yil 3 apreldagi «Koronavirus pandemiyasi davrida aholi, iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik sub’yektlarini qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident Farmoniga ko‘ra, karantinga olingan shaxslarga nisbatan qo‘llanilgan ma’muriy jarimalarni (karantin qoidalarini BUZGANLIK uchun javobgarlik bundan mustasno) to‘lash muddatlari karantin muddati tugagunga qadar uzaytirilishi belgilangan.
Shundan kelib chiqib, siz karantin qoidalarni buzganligingiz uchun Sizga nisbatan qo‘llanilgan ma’muriy jarimalarni to‘lash muddati UZAYTIRILMAYDI.
Qolaversa, mazkur norma faqat karantinga olingan shaxslarga nisbatan tatbiq etiladi.
— Xususiy klinikaning bosh vrachiman, lekin bizda xizmat mashinalari yo‘q, shaxsiy transportda harakatlansa bo‘ladimi?
— Avtotransport vositalari harakatlanishiga maxsus ruxsatnomalar talab etilmaydigan holatlar ro‘yxatiga o‘zgartirishlar kiritildi.
Unga ko‘ra, tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar sog‘liqni saqlash tizimidagi tashkilotlar xizmat va xodimlarining shaxsiy avtotransport vositalari ro‘yxatdan chiqarilib, davlat sog‘liqni saqlash tizimidagi tibbiy-sanitariya va epidemiologik xizmatlar ko‘rsatuvchi tashkilotlarning xizmat va xodimlarining shaxsiy avtotransport vositalari ro‘yxatda qoldirildi.

Когда нужно оплатить штрафы за вождение без стикера?
Сегодня, 12 апреля состоялся брифинг в штабе АИМК с участием начальника управления Министерства юстиции Гайбуллы Примова.
На брифинге были даны ответы на интересующие вопросы граждан и пользователей социальных сетей:
- Я был оштрафован на 4 460 000 сумов за вождение без специального разрешения. Слышал, что по Указу президента штраф будет выставлен к оплате только после карантина. Верно ли это?
Согласно Указу Президента «О дополнительных мерах поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии», от 3 апреля 2020 года, установлено, что сроки уплаты административных штрафов (за исключением ответственности за нарушение карантинных правил) применяемых к лицам, находящимся в карантинной зоне продлен до окончания карантинного периода.
Исходя из этого, срок уплаты наложенных на вас административных штрафов за нарушение карантинных правил НЕ БУДЕТ отложен.
Таким образом, эта норма относится только к лицам, находящимся на карантине.
- Будучи главным врачом частной клиники, за неимением служебных машин, могу ли я передвигаться на частном автотранспорте?
Внесены изменения в перечень случаев, при которых специальные разрешения для отдельных автотранспортных средств не требуются.
Согласно этому перечню, независимо от организационно-правовой формы, из перечня исключаются личные транспортные средства служб и работников организаций системы здравоохранения. При этом личные транспортные средства работников организаций и служб, оказывающих санитарно-эпидемиологические услуги в государственной системе здравоохранения, остаются в перечне.
В данном перечне сотрудникам частных медицинских учреждений НЕ РАЗРЕШЕНО передвигаться на личном автотранспорте.