Immunitet yordam bermaydi. Unda koronavirusni qanday to‘xtatish mumkin?
«Ayni vaqtda biz — dunyo aholisi mazkur kasallikni to‘xtatishga imkon beradigan immunitet darajasiga hali yetisha olmadik. Shunday ekan, virus tarqalishini cheklash uchun zarur choralarni ko‘rishimiz zarur. Jamoaviy immunitet najotkorimiz bo‘ladi degan umidda yashamasligimiz kerak. Hozir bu yechim emas», — dedi u.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 11-mart kuni yangi COVID-19 koronavirus infeksiyasi tarqalishini pandemiya deya e’lon qildi. JSSTning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo bo‘yicha 21,7 million kishida kasallik aniqlangan bo‘lib, ulardan 770 ming nafari hayotdan ko‘z yumgan.

Иммунитет не поможет. В ВОЗ рассказали, как остановить коронавирус
Коллективный иммунитет не поможет побороть COVID-19, необходимо предпринимать меры для ограничения распространения вируса, заявил на брифинге директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан.
«На данный момент мы, глобальное население, еще далеко не достигли того уровня иммунитета, который позволяет остановить данное заболевание. И мы должны сфокусироваться на том, что необходимо делать для ограничения распространения вируса, а не жить в надежде, что коллективный иммунитет станет нашим спасением. Сейчас это не решение», — сказал он.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта объявила вспышку новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией. По последним данным ВОЗ, в мире выявлено более 21,7 миллиона случаев заражения, свыше 770 тысяч человек скончались.