Karantin shaharchasi qanday qurilmoqda? (fotoreportaj)
Kecha, 29 mart kuni fotoblogerlar Fotima Abdurahmonova va Marat Nadjibayev konteynerli davolash xonalaridan iborat karantin hududida bo‘ldilar.
O‘tgan kecha ikkinchi blok qurilishi yakuniga yetib, u yerga Turkiya davlatidan uchib kelgan fuqarolar joylashtirilgan bo‘lsa, hozirda tayyorlanayotgan blok Koreyadan kelgan yurtdoshlarimiz uchun mo‘ljallangan.
Konteynerlar o‘rnatilib, suv ta’minoti va oqava suv tizimiga ulanmoqda. Suv artezian quduqlardan yetkazilmoqda, SEOM suv tozaligini tasdiqladi. Oqava suv uzoqlikdagi idishga jamlanib, zamonaviy texnologiyalarga muvofiq tozalanmoqda.
Har bir konteynerda 4 nafar fuqaro joylashadi, suv isitish uskunasi, konditsioner va televizor bilan jihozlangan.
Hamma ishlar bir vaqtda olib borilmoqda – mebel anjomlari o‘rnatilmoqda, o‘rinlar tayyorlanmoqda, oynalar yuvilmoqda, uzluksiz yetkazilayotgan yangi konteynerlar uchun maydon tayyorlanmoqda.
Yangi bloklar tayyor bo‘lishi barobarida samolyotlar qabul qilina boshlaydi.
Quruvchilar tushligi osh va tuzlamalardan iborat bo‘lib, taomlar bir martalik idishlarda tortilmoqda, choy ichilgan bokallar esa sterilizatsiya qilinmoqda.
Karantindagilar uchun tushlik poytaxtimizning eng yaxshi restoranlaridan yetkazilmoqda.
Ishchilar (qariyb 3 ming kishi) hazil-huzul, yaxshi kayfiyat ila ishlab, bajonidil suratga tushmoqda.
Qurilish ko‘lami, xizmatlarning bidamligi (xavfsizlik, texnika ta’minoti, DAN xodimlari, energetika va yo‘l qurilish sohasi mutaxassislari, oshpazlar, omborchilar va boshqalar) bir vaqtning o‘zida ish olib borishi ijobiy taassurot uyg‘otdi.

Фоторепортаж с места строительства карантинного городка
Сегодня, 29 марта, фотоблогеры Фатима Абдурахманова и Марат Наджибаев побывали на строительстве карантинной зоны из палат-контейнеров.
Накануне ночью закончили второй блок, в который утром расселили прилетевших из Турции, сейчас спешно готовится блок, чтобы принять наших граждан из Кореи. Контейнеры устанавливаются, подключаются к водоснабжению и канализации. Вода доставляется из артезианских скважин — в СЭС подтвердили, что вода чистая. Канализация собирается в удалённую ёмкость и очищается по современным технологиям.
В каждом контейнере 4 жильца, есть нагреватель воды, кондиционер, телевизор. Всё делается параллельно — устанавливается мебель, застилаются постели, моются окна, спешно готовятся площадки для новых контейнеров, которые подвозятся беспрерывно.
На обед строителям — плов и соления из одноразовой посуды, чай из бокалов, которые стерилизуются. Тем, кто на карантине, обед привозят из лучших ресторанов столицы.
Рабочие (почти 3000 человек) шутят, настроение бодрое, с удовольствием фотографируются. Масштаб стройки и слаженность служб и их одновременных работ (безопасность, ремонт техники, сотрудники ГАИ, энергетики, дорожники, повара, склады и пр.) приятно удивляют.