O‘zbekiston Respublikasiga koronavirus kirib kelishi va tarqalishining oldini olish yuzasidan chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi tomonidan 2020-yil 25- dekabrdan e’tiboran O‘zbekistonga kirib kelayotgan shaxslardan koronavirus infeksiyasi antigenini aniqlash ekspress testini olish tartibini joriy etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Ekspress test aeroportlarda, temir yo‘l vokzallarida va chegara punktlarida O‘zbekistonga keluvchilarning o‘z hisobidan amalga oshiriladi.
Mazkur tartibga ko‘ra COVID-19ga topshirilgan PZR testining manfiy natijasi to‘g‘risida ma’lumotnomaga ega shaxslardan ham eksrpess test olinadi.
Ekspress test natijalari musbat chiqqanda, bemorlar koronavirus infeksiyasini davolashga ixtisoslashgan tibbiyot muassasalariga joylashtiriladi yoki uy sharoitida davolanishga yo‘naltiriladi.
Yuqorida keltirilgan ma’lumotlarga binoan, O‘zbekistonga kelishni rejalashtirgan vatandoshlarimiz va xorijiy davlatlar fuqarolaridan 2020-yil 25-dekabrdan boshlab joriy qilinadigan davlat chegarasini kesib o‘tishning yangi tartibini hisobga olishi so‘raladi.

Решение спецкомиссии: Прибывающие в Узбекистан будут сдавать экспресс-тест на антиген к COVID-19
Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом приняла решение, согласно которому с 25 декабря в Узбекистане вводится порядок проведения экспресс-теста на наличие антигена коронавирусной инфекции у прибывающих в страну лиц, сообщает Минздрав.
Экспресс-тест будет проводиться в аэропортах, железнодорожных вокзалах и пограничных пунктах за счет приехавших.
Отмечается, что данный порядок распространяется и на тех, у кого имеется справка с отрицательным результатом ПЦР теста на COVID-19.
При получении положительного результата экспресс-теста, пациенты будут размещены в специализированные медицинские учреждения по лечению коронавирусной инфекции или направлены на лечение в домашних условиях.
В связи с этим соотечественников и граждан иностранных государств, планирующих посетить Узбекистан, призывают учитывать введение с 25 декабря текущего года вышеуказанного порядка пересечения государственной границы.