O‘zbekistonda avval ham karantin bo‘lganmi?
AOKA huzuridagi shtabda Sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspeksiyasi boshlig‘i Nurmat Otabekov ishtirokida brifing o‘tkazildi.
Unda «O‘zbekiston Respublikasida avvallari ham karantin tadbirlari o‘tkazilganmi? Agar o‘tkazilgan bo‘lsa qachon va unda qanday kasallik tarqagan edi?»,- deya savol berildi.
«Ha bo‘lgan, faqat 1966 yilda sobiq ittifoq davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasida vabo kasalligi tarqalganligi uchun karantin o‘rnatilgan. O‘zbekistonlik tibbiyot sohasidagi katta katta olimlar sa’y harakati bilan vabo kasalligining respublika bo‘yicha keng tarqalib ketishiga yo‘l qo‘yilmagan»,-dedi Nurmat Otabekov.

В Узбекистане и ранее проводились карантинные мероприятия. Когда и из-за чего?
В штабе АИМК прошел брифинг с участием руководителя Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора Нурмата Атабекова.
В ходе брифинга задан вопрос о том, проводились ли ранее карантинные мероприятия в Республике Узбекистан, если да, то когда и по поводу какого заболевания.
«Один раз в 1966 году. В Республике Каракалпакстан был введён карантин из-за распространения холеры. Благодаря усилиям ведущих узбекских учёных-медиков распространение холеры по всей стране было предотвращено»,-ответил Нурмат Отабеков.