Shifokor COVID-19 da bosh og‘rig‘i belgilarini sanab berdi
Koronavirus infeksiyasining keng tarqalgan alomatlaridan biri bosh og‘rig‘i hisoblanadi, deb yozadi Britaniyaning The Daily Telegraph nashri. U Londonning Qirollik kolleji genetik epidemiologiya professori Timoti Spektorning so‘zlarini keltirgan.
Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, COVID-19 bemorlarining uchdan ikki qismi ushbu noxushliklardan shikoyat qilsa, 40 yoshdan oshgan odamlar orasida bu alomat holatlarning yarmida uchraydi.
Ko‘pincha bemorlarda o‘rtacha uchdan besh kungacha davom etadigan mo‘’tadil va qattiq og‘riq paydo bo‘ladi. Biroq analgetiklar umuman ta’sir qilmaydi.
«Odatda og‘riq boshning ikkala tomonida seziladi, u pulsatsiya beradi, o‘tkir yoki ezuvchi bo‘lishi mumkin», — deya izohladi mutaxassis.

Врач перечислил признаки головной боли при COVID-19
Одним из частых симптомов заражения коронавирусом является головная боль, пишет британская The Daily Telegraph, которая ссылается на слова профессора генетической эпидемиологии Королевского колледжа Лондона Тимоти Спектора.
По словам специалиста, две трети заболевших COVID-19 жалуются на эти ощущения, при этом среди людей в возрасте старше 40 лет данный симптом встречается в половине случаев.
Чаще всего у пациентов возникает умеренная или сильная боль, которая может длиться от трех до пяти дней. Вместе с тем анальгетики, как правило, не оказывают воздействия.
«Обычно она (боль – прим.ред.) ощущается с обеих сторон головы, может быть пульсирующей, острой или давящей», –пояснил эксперт. Спектор добавил, что у 15% заболевших это единственный признак заражения COVID-19.