31-may kuni Kitob tumanida koronavirus bilan kasallanganlik bo‘yicha gumonlanish holati qayd etilgan edi. Shuningdek, tuman hududi qat’iy karantinga olinib, yopilgandi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi mazkur hodisa yuzasidan rasmiy bayonot bilan chiqdi.
Unga ko‘ra, gumonlanuvchi, 1963-yilda tug‘ilgan fuqaro N.O. Kitob tumanida yashagan. U 2020-yil 10-aprel kuni Qozog‘iston Respublikasiga ketgan. Joriy yil 9 may kuni yurtimizga qaytib kelgan va Toshkent viloyatidagi Karantin markaziga tibbiy kuzatuvga olingan. 10-may kuni esa Yakkasaroy tuman tibbiyot birlashmasi terapiya bo‘limiga pnevmoniya tashxisi bilan yotqizilgan.
O‘tkazilgan diagnostik taxlillardan so‘ng bemorda koronavirus aniqlanmagan. Bundan avval u jigar sirrozi tashxisi bilan davolangan.
Shu yilning 29-may kuni Kitob tuman tibbiyot birlashmasi shoshilinch tibbiy yordam bo‘limiga olib kelingan. Koronavirus infeksiyasiga olingan taxlil unda gumon natijani qayd etgani bois surtma namunalari 31 may kuni o‘rnatilgan tartibga ko‘ra, maxsus laboratoriyaga yuborilgan. Shu kuni u o‘tkazilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan vafot etgan.
Koronavirusga gumonlangan marhum bilan muloqotda bo‘lgan barcha fuqarolar ehtiyot chorasi sifatida statsionar va uy karantiniga olingan. Kitob tuman hududi to‘liq karantinga yopilgan.
Shu yilning 31-may kuni yuborilgan surtma namunalarini takror tekshiruv natijalariga ko‘ra, marhum bemorda koronavirus infeksiyasi aniqlanmadi. Demak, bir oy ichida o‘tkazilgan ikkinchi bor diagnostik taxlil ham N.O. koronavirusga chalinmaganligini ko‘rsatgan. U yondosh kasalliklar tufayli vafot etganligi ma’lum bo‘ldi. Shunday bo‘lsa-da, qat’iy sanitariya qoidalariga ko‘ra, karantinga olingan fuqarolar ma’lum muddat tibbiy kuzatuvda bo‘lishadi.

Минздрав прокомментировал информацию о смерти жителя Китабского района, зараженного коронавирусом
Напомним, 31 мая в Китабском районе Кашкадарьинской области было зафиксировано подозрение на коронавирус. Въезд и выезд в район были закрыты и усилены карантинные меры.
По данным Минздрава, житель Китабского района Н.О., 1963 года рождения, 10 апреля уехал в Казахстан. 9 мая он вернулся в страну и был помещен на карантинный центр в Ташкентской области.
10 мая его госпитализировали в отделение терапии Яккасарайского медицинского объединения с диагнозом пневмония.
После даигностических анализов у него не была обнаружена коронавирусная инфекция. Ранее он лечился от цирроза печени.
29 мая он был госпитализирован в отделение скорой помощи Китабского медицинского объединения. 31 мая анализы на коронавирус дали подозрительный результат и были отправлены в специальную лабораторию. В этот же день несмотря на оказанные реанимационные процедуры пациент скончался.
Все жители, контактировавшие с пациентом были помещены на карантин в стационарном и домашнем условиях.
«В результате повторного анализа у пациента не подтвердилась коронавирусная инфекция. Он скончался впоследствии попутствующих заболеваний. Но несмотря на это согласно строгим санитарным правилам, граждане, помещенные на карантин будут находиться под наблюдением определенное время»,-говорится в сообщении.