Turkiyada mudhish holat qayd etildi
Turkiyada koronavirusdan vafot etganlar soni bir kecha-kunduzda 141 kishini tashkil etdi. Bu pandemiya boshlangandan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir. 20-noyabr kuni 5103 ta kasallanish holati qayd etildi, deya xabar berdi respublika sog‘liqni saqlash vazirligi.
Bundan avvalgi eng yuqori o‘lim ko‘rsatkichi 19-aprel kuni kuzatilgandi — o‘shanda 127 bemor hayotdan ko‘z yumdi.
«Bugun 5103 ta yangi COVID-19 holati qayd etildi, jami kasallanganlar soni — 435 273. 141 bemor olamdan o‘tdi, jami vafot etganlar soni — 12 084. 3990 nafar bemorning ahvoli og‘ir», — deyiladi Turkiya sog‘liqni saqlash vazirligi xabarida.
Avvalroq sog‘liqni saqlash vaziri Faxrettin Koja koronavirus pandemiyasi Turkiyada ikkinchi cho‘qqisiga yetganini ma’lum qilgandi.
Oldingi kunlari mamlakatda so‘nggi yetti oy ichida kunlik koronavirusga chalinishlar va vafot etishlarning maksimal soni kuzatildi.

В Турции выявили рекорд по числу смертей от коронавируса
Число умерших от коронавируса в Турции за сутки составило 141, это максимальный показатель с начала пандемии, в пятницу выявлено 5103 новых случая заболевания, сообщил минздрав республики.
Ранее максимальное число умерших было зафиксировано 19 апреля – 127.
«Сегодня выявлено 5103 новых случая COVID-19, всего заразившихся - 435 273. Умер 141 больной, всего умерших – 12 084. В тяжелом состоянии находятся 3990 больных», - говорится в сводке турецкого минздрава.
Как заявил ранее глава ведомства Фахреттин Коджа, пандемия коронавируса в Турции достигла второго пика. В предыдущие дни в стране неоднократно фиксировали максимальное за семь последних месяцев число выявленных заражений и смертей от коронавируса в сутки.