OIV bemorlari antiretrovirus terapiya (ART) paytida tenofovir va emtritsitabin preparatlar kombinatsiyasini qabul qilsa, COVID-19 kasalligiga kamroq moyil bo‘lishadi, deya xabar berdi Ispaniya sog‘liqni saqlash vazirligi.
Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, OIV bemorlarining COVID-19 bilan kasallanib qolish xavfi umumiy aholiga nisbatan yuqori emas. Shu bilan birga, tenofovir/emtritsitabin (OIV-infeksiyasini davolash va oldini olishda qo‘llaniladigan ikkita antiretrovirus preparatlar kombinatsiyasi) dorilarini qabul qiladiganlar boshqa davo muolajalarini olayotgan bemorlarga qaraganda COVID-19 bilan kasallanib qolishga kamroq moyil bo‘lishadi.
Tadqiqot Ispaniyaning turli joylaridagi 60 ta klinikada o‘tkazildi, unda OIV tashxisi qo‘yilgan 77,5 ming bemor qatnashdi. Ulardan 236 nafarida COVID-19 aniqlandi, 151 nafari shifoxonaga yotqizildi, 15 nafari reanimatsiya bo‘limiga tushdi, 20 nafari vafot etdi.
Amerikaning «Annals of Internal Medicine» jurnalida chop etilgan maqola mualliflarining fikricha, COVID-19 ni davolashda turli antiretrovirus preparatlar samaradorligini tasdiqlash uchun qo‘shimcha tahlillar o‘tkazishga to‘g‘ri keladi.
«Ushbu ma’lumotlarning tasdiqlanishi sanitariya xodimlari va kasallikka moyil insonlarga virus yuqishining oldini olishda katta natija bo‘ladi», — deyishmoqda mutaxassislar.
Hozirda Ispaniyada turli klinik tajribalar o‘tkazilmoqda. Asosiy maqsad — tibbiyot xodimlari orasida COVID tarqalish xavfini baholash. Bu Yevropada o‘tkazilayotgan eng katta tadqiqotlardan biridir. U 14 ta mustaqil uyushmaga qarashli 67 ta shifoxonada olib borilmoqda, unda to‘rt ming kishi ishtirok etyapti.

Ученые выяснили, какие препараты снижают риск заражения коронавирусом
Пациенты с ВИЧ меньше подвержены заболеванию COVID-19, если в ходе антиретровирусной терапии (АРТ) принимают комбинацию препаратов тенофовир и эмтрицитабин, сообщило министерство здравоохранения Испании со ссылкой на данные исследования.
Результаты исследования говорят о том, что риск заболеть COVID-19 у пациентов с ВИЧ не выше, чем в целом у населения. При этом те из них, кто принимает тенофовир/эмтрицитабин (комбинация двух антиретровирусных препаратов, используемая для лечения и профилактики ВИЧ-инфекции), в меньшей степени подвержены заболеванию COVID-19, чем пациенты, проходящие другие курсы лечения, говорится в сообщении минздрава Испании.
Исследование проводилось в 60 клиниках, расположенных в различных частях страны, в нем приняли участие 77,5 тысячи пациентов с диагнозом ВИЧ. У 236 из них был диагностирован COVID-19, 151 доставили в больницы, 15 оказались в отделениях интенсивной терапии, 20 умерли.
Авторы исследования, опубликованного в американском журнале Annals of Internal Medicine, считают, что необходимы дополнительные анализы, чтобы подтвердить эффективность различных антиретровирусных препаратов для лечения COVID-19.
«Подтверждение этих данных будет большим достижением для предотвращения заражения санитарного персонала и уязвимых людей», - полагает минздрав.
В настоящее время в Испании проводятся различные клинические испытания, цель которых – оценить риск распространения COVID среди медперсонала. Это одно из самых широкомасштабных подобных исследований в Европе. Оно проходит в 67 больницах в 14 автономных сообществах, в нем участвуют четыре тысячи человек.