Virus yuqtirgan insonda turg‘un orttirilgan immunitet hosil bo‘ladi, ammo...
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspeksiyasi boshlig‘i Nurmat Otabekov ishtirokida onlayn brifing o‘tkazildi.
Unda «bir odam nechta marotaba koronavirus infeksiyasi bilan kasallanishi mumkin?» degan savolga mutaxassis shunday javob qaytardi:
– Koronavirus infeksiyasi shunday kasallikki, uni bir marta yuqtirgan insonda turg‘un orttirilgan immunitet hosil bo‘ladi.
Biroq shunisi ham borki, koronavirusning 40dan ortiq turlari (shtammlari) bor. Bir turdagi koronavirusdan hosil bo‘lgan immunitet ikkinchisidagi uchun immunitet bo‘la olmaydi.
Bir vaqtning o‘zida bir necha turdagi koronavirus infeksiyasi tarqalgan bo‘lishi mumkinligini hisobga olsak, bir inson ushbu kasallikdan qayta xastalanish ehtimoli bor.

У человека, переболевшего коронавирусом, развивается устойчивый приобретенный иммунитет — Нурмат Отабеков
Сегодня, 24 марта, на онлайн-брифинге начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Нурмат Отабеков ответил на вопрос о том, сколько раз человек может заразиться коронавирусом.
«Коронавирусная инфекция — это заболевание, при котором у человека, переболевшего этим заболеванием, развивается устойчивый приобретенный иммунитет.
Однако существует более 40 вариантов (штампов) коронавируса. Иммунитет, генерируемый одним типом коронавируса, не может быть защитой от другого типа инфекции.
Учитывая, что несколько видов коронавирусной инфекции могут распространяться одновременно, человек может заражаться этими заболеваниями друг за другом»,- сказал Нурмат Отабеков.