Xitoy poytaxti Pekin shahrida COVID-19 koronavirus infeksiyasini yuqtirish holati kamaygani uchun aholiga ko‘chalarda niqobsiz yurishga ruxsat berildi. Bu haqda «Reuters» xabar berdi.
Ushbu qaror mahalliy hokimiyat tomonidan qabul qilingan. Chunki shaharda oxirgi 13 kun davomida biror marta ham kasallanish holati qayd etilmagan. Biroq aholinig ko‘pgina qismi haliyam niqob taqishda davom etyapti, deya ta’kidlagan agentlik muxbiri. Jumladan, odamlar niqobsiz yurgani uchun ayblanishidan qo‘rqib qolishgan.
Pekinda niqob cheklovi ikkinchi marta bekor qilinyapti. Birinchi safar bunday qaror aprel oyida qabul qilingandi. Biroq iyunda virus tarqalgach bu qoida yana joriy etilgan.
So‘nggi besh kun ichida Xitoy mamlakat ichkarisida birorta ham yuqtirish holati haqida xabar bermadi. Shunga qaramay, 20-avgust kuni 22 ta koronavirus holati chetdan kirib kelgani ma’lum bo‘ldi. Shu munosabat bilan Xitoy deyarli barcha fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun chegarani yopib qo‘ydi.

Китайцам разрешили ходить без масок
В китайской столице Пекине жителям разрешили ходить по улицам без защитных масок на фоне спада числа случаев заражения коронавирусной инфекцией COVID-19. Об этом сообщает Reuters.
Такое решение местные власти приняли, поскольку в городе не фиксировалось ни одного случая заболевания за последние 13 дней. Однако большая часть жителей все равно продолжила носить маски, отмечает корреспондент агентства. В частности, люди боятся стать объектом осуждения из-за ее отсутствия.
Это уже второй раз, когда в Пекине снимают масочные ограничения. В первый раз такое решение принималось в апреле, однако затем правила вновь ввели после вспышки в июне.
В последние пять дней Китай вообще не сообщал о внутренних случаях заражения на материковой части страны. В то же время 20 августа стало известно о 22 завезенных случаях, в связи с чем страна закрыла свои границы практически для всех неграждан.