Хитойликларга иккинчи марта ниқобсиз юришга рухсат берилди
Хитой пойтахти Пекин шаҳрида COVID-19 коронавирус инфекциясини юқтириш ҳолати камайгани учун аҳолига кўчаларда ниқобсиз юришга рухсат берилди. Бу ҳақда «Reuters» хабар берди.
Ушбу қарор маҳаллий ҳокимият томонидан қабул қилинган. Чунки шаҳарда охирги 13 кун давомида бирор марта ҳам касалланиш ҳолати қайд этилмаган. Бироқ аҳолиниг кўпгина қисми ҳалиям ниқоб тақишда давом этяпти, дея таъкидлаган агентлик мухбири. Жумладан, одамлар ниқобсиз юргани учун айбланишидан қўрқиб қолишган.
Пекинда ниқоб чеклови иккинчи марта бекор қилиняпти. Биринчи сафар бундай қарор апрель ойида қабул қилинганди. Бироқ июнда вирус тарқалгач бу қоида яна жорий этилган.
Сўнгги беш кун ичида Хитой мамлакат ичкарисида бирорта ҳам юқтириш ҳолати ҳақида хабар бермади. Шунга қарамай, 20 август куни 22 та коронавирус ҳолати четдан кириб келгани маълум бўлди. Шу муносабат билан Хитой деярли барча фуқаролиги бўлмаган шахслар учун чегарани ёпиб қўйди.

Китайцам разрешили ходить без масок
В китайской столице Пекине жителям разрешили ходить по улицам без защитных масок на фоне спада числа случаев заражения коронавирусной инфекцией COVID-19. Об этом сообщает Reuters.
Такое решение местные власти приняли, поскольку в городе не фиксировалось ни одного случая заболевания за последние 13 дней. Однако большая часть жителей все равно продолжила носить маски, отмечает корреспондент агентства. В частности, люди боятся стать объектом осуждения из-за ее отсутствия.
Это уже второй раз, когда в Пекине снимают масочные ограничения. В первый раз такое решение принималось в апреле, однако затем правила вновь ввели после вспышки в июне.
В последние пять дней Китай вообще не сообщал о внутренних случаях заражения на материковой части страны. В то же время 20 августа стало известно о 22 завезенных случаях, в связи с чем страна закрыла свои границы практически для всех неграждан.