Viloyat IIBga ko‘ra, idora noma’lum shaxsning 4 mln 300 ming so‘m miqdordagi qalbaki pulni paynet orqali bank plastik kartasiga tushirib olganligidan xabar topgan. O‘tkazilgan ekspertiza pullarning soxtaligini tasdiqlagan.
Shu tariqa holat yuzasidan tezkor jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, IIO xodimlari tomonidan surishtiruv ishlari boshlangan.
Surishtiruv davomida ushbu holat bo‘yicha Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumani Havaslik mahallasi hamda Jizzax shahrining Mirzo Ulug‘bek mahallasida yashovchi ikki nafar shaxs ushlandi. Gumonlanuvchilardan 10 dona paynet cheki, 39 dona bank kvitansiyasi va 1 dona bank plastik kartasi hujjatlashtirib olingan.
Shuningdek, ushbu shaxslarning ko‘rsatmasi asosida 4 ta paynet shoxobchasidan 4,5 million so‘m miqdordagi qalbaki pullar olindi.
Qolaversa, ayblanuvchilardan birining Mirzo Ulug‘bek mahallasida joylashgan qurilishi tugallanmagan ko‘p qavatli binoga yashirib qo‘ygan 18 million so‘m miqdordagi qalbaki pullari hujjatlashtirib olindi. Surishtiruv jarayonida gumonlanuvchilardan biri qalbaki pullarni Samarqand viloyati Payariq tumani Xo‘jaismoil mahallasida istiqomat qiluvchi shaxsdan sotib olganligini bildirgan. U qalbaki 28 million so‘mni 18 million so‘mga sotib olgan.
IIO xodimlari Samarqand viloyati Payariq tumani Xo‘jaismoil mahallasida yashovchi shaxsni qo‘lga olishganida u 200 ming so‘mlik qalbaki kupyuralarni 60 ming so‘mdan Buxoro viloyati Buxoro shahri Piridastgir mahallasida yashovchi shaxsdan sotib olganligini bildirdi.
Surishtiruv ishlari davom ettirilib, Jizzax viloyati IIB JQBning korrupsiya va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish bo‘limi xodimlari buxorolik hamkasblari bilan birgalikda tezkor tadbir olib borishdi. Tadbirda Buxoro shahrining Furqat mahallasi hududida 100 million so‘m qalbaki pulni 30 million so‘mga almashtirgan shaxs qo‘lga olindi. Ko‘p o‘tmay soxta pullarni tayyorlashda ishtirok etgan Buxoro shahri Furqat hamda Murtazoyev mahallalarida yashovchi 3 nafar shaxs ushlandi. Ularning turar joyidan 336 million 400 ming so‘m soxta pul, 4 ta kompyuter jamlanmasi, 5 dona printer, 3 dona qog‘oz kesish moslamasi va 35 dona rangsiz laklar hujjatlashtirib olindi.
Umumiy hisobda gumonlanuvchilardan 462 million 400 ming so‘m qalbaki pullar ashyoviy dalil tariqasida hujjatlashtirib olinib, tarkibida 6 kishi bo‘lgan jinoiy guruh faoliyatiga chek qo‘yildi va ularning barchasi vaqtincha saqlash hibsxonasiga joylashtirildi.

Задержаны фальшивомонетчики, изготовившие поддельные деньги почти на 500 млн сумов
Сотрудники правоохранительных органов пресекли деятельность преступной группировки, изготавливавшей фальшивые деньги. Оперативные мероприятия по задержанию преступников были проведены в Джизакской, Самаркандской и Бухарской областях.
Так, 3 февраля в Пахтакорском районе Джизакской области сотрудниками ОВД были задержаны лица, вводившие в обращение фальшивые деньги. Выяснилось, что через автомат Paynet на пластиковую карту было зачислено 4,3 млн сумов поддельных денег. Проведенная экспертиза подтвердила, что деньги были фальшивыми.
По данному факту возбуждено уголовное дело. В ходе следствия задержаны два жителя Джизакской области, у которых изъято 10 платежных чеков, 39 банковских квитанций и 1 пластиковая карта. По указанию этих лиц из 4-х отделений Paynet изъяты фальшивые деньги на сумму 4,5 млн сумов.
Также у одного из задержанных было изъято 18 млн фальшивых сумов. В ходе следствия мужчина признался, что купил их у жителя Пайарыкского района Самаркандской области.
В ходе оперативного мероприятия сотрудники правоохранительных органов задержали жителя Самаркандской области, который заявил, что приобрел фальшивые деньги у жителя Бухары. По его словам, он покупал фальшивые купюры номиналом 200 тыс. за 60 тыс. сумов.
После сотрудники отдела по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями Джизакского областного управления внутренних дел совместно с коллегами из Бухары задержали троих жителей Бухары, изготавливавших фальшивые деньги. У них было изъято 336,4 млн фальшивых сумов, компьютеры, принтеры, оборудование для резки бумаги и бесцветные лаки.
Всего у подозреваемых в качестве вещественных доказательств было изъято 462,4 млн фальшивых сумов. Шесть членов преступной группировки были арестованы, следствие продолжается.