Daraxtkesarlar uchun 15 sutkalik qamoq jazosi ham amaliyotga kiritilyapti
Senatning qirqinchi yalpi majlisida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning tegishli moddalariga o‘zgartishlar va qo‘shimcha kiritishga doir qonun loyihasi muhokama qilindi. Jumladan, daraxt va butalarni, boshqa o‘simliklarni va nihollarni qonunga xilof ravishda kesganlik, kundakov qilganlik, shikastlantirganlik, yo‘q qilganlik yoki boshqa joyga ko‘chirib o‘tkazganlik uchun jarima miqdorlari oshirilyapti.
Bundan tashqari, ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida ushbu huquqbuzarliklarni takror sodir etilgan uchun o‘n besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olish choralari belgilanmoqda.
Shu bilan birga, endilikda daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini kesishga, kundakov qilishga, shikastlantirishga yoki yo‘q qilishga olib keladigan loyiha hujjatlarini ishlab chiqqanlik uchun ma’muriy javobgarlik ham kiritilmoqda.
Bundan tashqari, noqonuniy daraxt kesganlik yoki kundakov qilganlik uchun Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 4 ta moddasida ma’muriy javobgarlik belgilangan. Mazkur moddalarda bir xil ma’muriy huquqbuzarlik uchun turli miqdordagi jarimalar va nomutanosiblik mavjudligi inobatga olinib, o‘zgartishlar orqali bir turdagi ma’muriy xuquqbuzarlikka nisbatan bitta moddada bir xil javobgarlikni belgilash nazarda tutilmoqda.

Теперь за вырубку деревьев могут арестовать на 15 суток
На сороковом пленарном заседании Сената обсужден Закон «О внесении изменений и дополнения в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности». Согласно документу, увеличиваются размеры штрафов за незаконную вырубку, выкорчевку, повреждение, уничтожение или пересадку деревьев и кустарников, других растений и саженцев.
Кроме того, за повторное совершение указанных правонарушений в течение года после применения административного взыскания устанавливаются меры административного ареста на срок до пятнадцати суток.
Вместе с тем, теперь вводится и административная ответственность за разработку проектной документации, повлекшей вырубку, выкорчевку, повреждение или уничтожение ценных пород деревьев и кустарников.
Помимо того, административная ответственность за незаконную вырубку или выкорчевку деревьев установлена в 4 статьях Кодекса об административной ответственности. С учетом наличия в этих статьях различных размеров штрафов и несоразмерности за одно и то же административное правонарушение предусматривается путем внесения изменений установить в одной статье в отношении одного вида административного правонарушения одинаковую ответственность.
Подчеркивалось, что принятие данного Закона служит предупреждению административных правонарушений, связанных с незаконной вырубкой, выкорчевкой, повреждением или уничтожением деревьев и кустарников, повышению в этой связи ответственности физических и юридических лиц, а также эффективной организации профилактики правонарушений и государственного экологического контроля.