Internet orqali firibgarlik qilganlik uchun javobgarlik kuchaytirildi
Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, firibgarlikni axborot tizimidan, shu jumladan axborot texnologiyalaridan foydalanib sodir etganlik uchun javobgarlik kuchaytirildi.
Bu borada «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi.
Endilikda ushbu qilmish BHMning 300 baravaridan 400 baravarigacha jarima yoki 2 yildan 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud muayyan huquqdan mahrum etib 5 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga moddiy madaniy meros ob’yektlariga nisbatan hurmatsizlik bilan munosabatda bo‘lganlik uchun javobgarlik belgilandi.
Ushbu huquqbuzarlik og‘irlashtiruvchi holatlarda 15 sutka ma’muriy qamoqqa olishga yoki BHMning 20 baravaridan 30 baravarigacha jarima solishga sabab bo‘ladi.

В Узбекистане ужесточили наказание за мошенничество с использованием информационных технологий
Президент подписал закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
В соответствии с изменениями, внесенными Законом в Уголовный кодекс, усилена ответственность за совершение мошенничества с использованием информационной системы, в том числе информационных технологий.
Теперь этот проступок наказывается штрафом в размере от 300 до 400 БРВ либо исправительными работами на срок от 2 до 3 лет, либо лишением определенных прав на срок от 5 до 8 лет.
В Кодекс об административной ответственности введена ответственность за неуважительное отношение к объектам материального культурного наследия.
Данное правонарушение при отягчающих обстоятельствах влечет наложение административного ареста на 15 суток или штраф в размере от 20 до 30 БРВ.