Ispaniya yaqin kelajakda Toshkentda o‘z elchixonacini ochadi
O‘zbekiston Ispaniyani Yevropadagi ishonchli va istiqbolli hamkor deb biladi va rasmiy Madridning yaqin kelajakda Toshkentda elchixona ochish rejalarini olqishlaydi.
Bu haqda Polshaning Lodz shahrida O‘zbekiston TIV rahbari Vladimir Norov hamda Ispaniya Qirolligi Tashqi ishlar, Yevropa Ittifoqi va hamkorlik vaziri Xose Manuyel Albares Buyeno o‘rtasida 1-dekabr, payshanba kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvda qayd etildi.
Muloqotda O‘zbekiston va Ispaniya tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari O‘zbekiston-Ispaniya ko‘p qirrali hamkorligining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishgan.
Tomonlar, shuningdek, joriy yilning mart oyida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Ispaniya siyosiy maslahatlashuvlarining yettinchi raundining samarali natijalarini qayd etib, ushbu shakldagi muloqotni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Tashqi iqtisodiy aloqalar ko‘rsatkichlarini oshirish, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni faollashtirish, qo‘shma istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, mamlakatimiz bozori imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida Ispaniyaning yetakchi kompaniyalarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish yuzasidan aniq takliflar ko‘rib chiqildi.
Vazirlar turizm, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalarida hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha ham fikr almashdilar.

Испания планирует открыть посольство в Ташкенте
1 декабря 2022 года в польском городе Лодзь состоялись переговоры Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова и Министра иностранных дел, Европейского союза и сотрудничества Королевства Испания Хосе Мануэля Альбареса Буэно. Об этом сообщила пресс-служба МИДа.
Руководители внешнеполитических ведомств Узбекистана и Испании обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-испанского многопланового сотрудничества.
Как отмечалось, Узбекистан считает Испанию надежным и перспективным партнером в Европе и приветствует планы Мадрида по открытию посольства в Ташкенте в ближайшем будущем.
Стороны констатировали плодотворные итоги состоявшегося в марте текущего года седьмого раунда узбекско-испанских политических консультаций и выразили готовность продолжить диалог в данном формате.
Рассмотрены конкретные предложения по повышению показателей внешнеэкономических связей, активизации прямых контактов между деловыми кругами двух стран, реализации совместных перспективных проектов, организации визита ведущих испанских компаний в Узбекистан для изучения возможности рынка нашей страны.
Министры обменялись мнениями по укреплению сотрудничества в туристической, культурно-гуманитарной и образовательной сферах.