O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida 3 mlrd dollardan ortiq kelishuvlar to‘plami imzolandi (ro‘yxat)
Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Qozog‘iston mintaqalararo biznes-forumi yakunlari bo‘yicha qator kelishuvlarga erishilgan.
Ma’lum qilinishicha, jumladan, Samarqand va Turkiston shaharlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risida shartnoma, qishloq xo‘jaligi sohasidagi konkret investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini ko‘zda tutuvchi «Yo‘l xaritasi», shuningdek, umumiy qiymati 3 milliard dollardan ortiq bo‘lgan O‘zbekiston va Qozog‘iston ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish rejalarini jamlagan kelishuvlarning mustahkam to‘plami imzolangan.
Bunda eng yirik kelishuvlar:
• O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va agrosanoat kompleksi sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik dasturi (1 317,9 mln. dollar);
• «Chevrolet» rusumli avtomashinalar komplektlari va butlovchi qismlarni yetkazib berish bo‘yicha kelishuv (500 million dollar)
• Chimkent shahrida to‘qimachilik majmuasini qurish loyihasi bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi (loyiha qiymati 98 million dollar)
• «Angren-Pop-Qo‘qon-Andijon-Savay» temir yo‘l uchastkasida signalizatsiya va aloqa tizimini modernizatsiya qilish (76,4 mln. dollar);
• O‘zbekistonda multimodal transport-logistika markazini qurish bo‘yicha hamkorlik memorandumi (70 mln. dollar);
• «Artel» maishiy texnika ishlab chiqarish bo‘yicha litsenziya shartnomasi (55 mln. dollar);
• «Qozog‘istonda kichik hajmdagi yig‘ish usuli bo‘yicha «Chevrolet» avtomobillarini ishlab chiqarishni tashkil etish» loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha kelishuv (50 mln. AQSh dollari);
• Ostonada keramik plitkalar ishlab chiqarish bo‘yicha investitsiya loyihasini boshlash to‘g‘risidagi kelishuv (40 mln dollar) va boshqalar.
• Shuningdek, Qozog‘iston va O‘zbekiston hududlarida geologiya-qidiruv ishlarini olib borish to‘g‘risidagi o‘zaro anglashuv Memorandumi, energetika sohasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum va Samarqand va Turkiston shahar hokimliklari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolandi.
Ma’lumot uchun, bugungi kunda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida umumiy qiymati 3 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 30 dan ortiq qo‘shma loyihalar amalga oshirib kelinyapti.

Казахстан и Узбекистан подписали соглашения более чем на 3 млрд долларов (список)
По итогам прошедшего в Ташкенте узбекско-казахского межрегионального бизнес-форума были подписаны документы на общую сумму более 3 млрд долларов.
В частности, подписано соглашение по развитию сотрудничества в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах между Самаркандом и Туркестаном, принята отдельная «Дорожная карта» с конкретными инвестиционными проектами и торговыми контрактами в сфере сельского хозяйства, а также солидный пакет соглашений, закрепивших планы развития взаимодействия деловых кругов Узбекистана и Казахстана.
К наиболее крупным документам можно отнести:
- программу сотрудничества по увеличению взаимной торговли и реализации совместных проектов в сфере АПК между Узбекистаном и Казахстаном - 1 млрд 317,9 млн долларов;
- соглашение о поставке машинокомплектов и компонентов марки Chevrolet - 500 млн долларов;
- меморандум о взаимопонимании по проекту строительства текстильного комплекса в Шымкенте, проектная стоимость которого 98 млн долларов;
- соглашение по модернизации СЦБ и связи на ж\д участке «Ангрен-Пап-Коканд-Андижан-Савай» - 76,4 млн долларов;
- меморандум о сотрудничестве по строительству мультимодального транспортно-логистического центра в Узбекистане - 70 млн долларов;
- лицензионное соглашение по производству бытовой техники Artel - 55 млн долларов;
- соглашение по финансированию проекта «Организация в Казахстане производства автомобилей Chevrolet методом мелкоузловой сборки» - 50 млн долларов;
- соглашение о начале инвестиционного проекта по производству керамической плитки в Астане - 40 млн долларов.
Помимо этого, были подписаны меморандум о взаимопонимании по проведению геологоразведочных работ на территориях Казахстана и Узбекистана, меморандум о взаимном сотрудничестве в сфере энергетики и меморандум о взаимопонимании в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах между хокимиятом Самарканда и акиматом Туркестана.