O‘zbekistonda qiymati 1000 so‘m bo‘lgan tanga muomalaga kiritilyapti (foto)
Markaziy bank 2022-yilning 26-dekabridan boshlab nominal qiymati 1000 so‘m bo‘lgan tanga ko‘rinishida pul belgilari muomalaga chiqarilishini ma’lum qilmoqda.
Mazkur tanga 2 xil rangdagi kombinatsiyadan iborat bo‘lib, ichki aylanasi sariq rangli mis va latun, tashqi aylanasi kumush rangli nikel qotishmasidan tayyorlangan.
Tanga diametri – 26,27 mm., ichki disk diametri – 17,6 mm., qalinligi – 1,6 mm., og‘irligi – 7,3 gr.
Tanganing old tomonida (avers) Toshkent shahrida bunyod etilayotgan «Islom sivilizatsiyasi markazi»ning binosi tasvirlangan.
Tasvirning pastki qismida botiq holda tanga qiymati «1000» raqami va lotin bosma harflarida «so‘m» so‘zi yozilgan.
Tanga orqa tomoni (revers) markazida O‘zbekiston Respublikasining Davlat Gerbi tasvirlangan. Gerbning tashqi aylanasi bo‘ylab bosma lotin harflarida aylanasimon ko‘rinishda «O‘ZBEKISTON MARKAZIY BANKI» so‘zlari yozilgan.
Gerbning ostida tanga namunasi tasdiqlangan yil – «2022» raqami ko‘rsatilgan.
Tanganing yon qirrasi silliq ishlangan.
Markaziy bankining qayd etishicha, muomalaga chiqarilayotgan 1000 so‘mlik tanga ko‘rinishidagi pul belgilari bugungi kunda muomalada bo‘lgan 2001-yil namunasidagi 1000 so‘mlik banknotlar bilan bir qatorda (parallel ravishda) muomalada bo‘ladi. Ya’ni, 2001-yil namunasidagi 1000 so‘mlik banknotlar ham to‘lov qobiliyatini yo‘qotmaydi.
Shuningdek, yangi ko‘rinishdagi ushbu pul belgilari ayni paytda muomalada bo‘lgan pul belgilari va tangalar bilan bir qatorda, barcha xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar va aholi tomonidan o‘z qiymati bo‘yicha barcha turdagi to‘lovlar uchun hech qanday cheklovlarsiz qabul qilinishi shart.

Центральный банк Узбекистана выпускает в обращение новых образцов денежных знаков в виде монеты номиналом 1000 сум с 26 декабря 2022 года.
Денежный знак Центрального банка Республики Узбекистан в виде монеты достоинством 1000 сум изготовлен из двухцветной комбинации: внутреннее кольцо желтого цвета из меди и латуни, внешнее кольцо серебряного цвета с никелевым покрытием.
Диаметр монеты – 26,27 мм., диаметр внутреннего диска – 17,6 мм., толщина – 1,6 мм., масса – 7,3 гр.
На лицевой стороне монеты (аверс) – изображено здание «Центра исламской цивилизации», строящееся в городе Ташкенте.
В нижней части изображения вогнутыми цифрами написано обозначение номинала монеты «1000» и под числом печатными латинскими буквами слово «so‘m».
На оборотной стороне монеты (реверс) – в центре изображен Государственный Герб Республики Узбекистан. На окружности герба нанесена надпись латинскими буквами «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI».
Под гербом изображена цифра «2022», обозначающая год утверждения образца монеты.
Боковая сторона монеты гладкая.
При этом Центральный банк Республики Узбекистан отмечает:
- выпускаемые в обращение новые образцы монеты номиналом 1000 сум будут введены в обращение параллельно с находящимися в обращении банкнотами 1000 сум образца 2001 года;
- банкноты образца 2001 года номиналом 1000 сум не теряют свою платежеспособность.
Также денежные знаки нового образца, наряду с находящимися в обращении денежными знаками и монетами, обязательны к приему по номинальной стоимости для всех видов платежей всеми хозяйствующими субъектами и населением без каких-либо ограничений.