Ўзбекистонда қиймати 1000 сўм бўлган танга муомалага киритиляпти (фото)
Марказий банк 2022 йилнинг 26 декабридан бошлаб номинал қиймати 1000 сўм бўлган танга кўринишида пул белгилари муомалага чиқарилишини маълум қилмоқда.
Мазкур танга 2 хил рангдаги комбинациядан иборат бўлиб, ички айланаси сариқ рангли мис ва латун, ташқи айланаси кумуш рангли никель қотишмасидан тайёрланган.
Танга диаметри – 26,27 мм., ички диск диаметри – 17,6 мм., қалинлиги – 1,6 мм., оғирлиги – 7,3 гр.
Танганинг олд томонида (аверс) Тошкент шаҳрида бунёд этилаётган «Ислом цивилизацияси маркази»нинг биноси тасвирланган.
Тасвирнинг пастки қисмида ботиқ ҳолда танга қиймати «1000» рақами ва лотин босма ҳарфларида «so’m» сўзи ёзилган.
Танга орқа томони (реверс) марказида Ўзбекистон Республикасининг Давлат Герби тасвирланган. Гербнинг ташқи айланаси бўйлаб босма лотин ҳарфларида айланасимон кўринишда «O’ZBEKISTON MARKAZIY BANKI» сўзлари ёзилган.
Гербнинг остида танга намунаси тасдиқланган йил – «2022» рақами кўрсатилган.
Танганинг ён қирраси силлиқ ишланган.
Марказий банкининг қайд этишича, муомалага чиқарилаётган 1000 сўмлик танга кўринишидаги пул белгилари бугунги кунда муомалада бўлган 2001 йил намунасидаги 1000 сўмлик банкнотлар билан бир қаторда (параллел равишда) муомалада бўлади. Яъни, 2001 йил намунасидаги 1000 сўмлик банкнотлар ҳам тўлов қобилиятини йўқотмайди.
Шунингдек, янги кўринишдаги ушбу пул белгилари айни пайтда муомалада бўлган пул белгилари ва тангалар билан бир қаторда, барча хўжалик юритувчи субъектлар ва аҳоли томонидан ўз қиймати бўйича барча турдаги тўловлар учун ҳеч қандай чекловларсиз қабул қилиниши шарт.

Центральный банк Узбекистана выпускает в обращение новых образцов денежных знаков в виде монеты номиналом 1000 сум с 26 декабря 2022 года.
Денежный знак Центрального банка Республики Узбекистан в виде монеты достоинством 1000 сум изготовлен из двухцветной комбинации: внутреннее кольцо желтого цвета из меди и латуни, внешнее кольцо серебряного цвета с никелевым покрытием.
Диаметр монеты – 26,27 мм., диаметр внутреннего диска – 17,6 мм., толщина – 1,6 мм., масса – 7,3 гр.
На лицевой стороне монеты (аверс) – изображено здание «Центра исламской цивилизации», строящееся в городе Ташкенте.
В нижней части изображения вогнутыми цифрами написано обозначение номинала монеты «1000» и под числом печатными латинскими буквами слово «so‘m».
На оборотной стороне монеты (реверс) – в центре изображен Государственный Герб Республики Узбекистан. На окружности герба нанесена надпись латинскими буквами «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI».
Под гербом изображена цифра «2022», обозначающая год утверждения образца монеты.
Боковая сторона монеты гладкая.
При этом Центральный банк Республики Узбекистан отмечает:
- выпускаемые в обращение новые образцы монеты номиналом 1000 сум будут введены в обращение параллельно с находящимися в обращении банкнотами 1000 сум образца 2001 года;
- банкноты образца 2001 года номиналом 1000 сум не теряют свою платежеспособность.
Также денежные знаки нового образца, наряду с находящимися в обращении денежными знаками и монетами, обязательны к приему по номинальной стоимости для всех видов платежей всеми хозяйствующими субъектами и населением без каких-либо ограничений.