Qashqadaryoda 7 oylik chaqaloqqa sirka ichirildi
Qayd etilishicha, 7 fevralda tug‘ilgan bemor I. X. RShTYoIM Qashqadaryo filiali reanimatsiya bo‘limiga 2023 yil 9 sentyabr kuni soat 15:32 da og‘ir ahvolda olib kelingan.
Ota-onasining so‘zlariga ko‘ra, shu kuni soat 12:00 lar atrofida nazoratsizlik va ehtiyotsizlik oqibatida go‘dakka suvda eritilmagan yuqori konsentratsiyali sirka kislotasi ichirilgan. Oqibatda ahvoli og‘irlashgan go‘dak, dastlab Shahrisabz tumani tibbiyot birlashmasi bolalar shifoxonasiga keltirilgan. So‘ng Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Qashqadaryo filialga yuborilgan.
Bemorga: «Sirka kislotasidan o‘tkir zaharlanish. Og‘iz bo‘shlig‘i, lablari, halqum, hiqildoq va qizilo‘ngach shilliq qavatlarining 1-2 darajali kimyoviy kuyishi, toksik nefrit, toksik miokardit, toksik pnevmoniya» tashxisi qo‘yilib, reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan.
«Kasallikning ikkinchi sutkasida yuqori nafas yo‘llari kuyishi natijasida yuqori nafas yo‘llari stenozi va shishi rivojlanib, bemorda nafas yetishmovchiligi 3-darajasi va yurak qon-tomir yetishmovchiligi natijasida to‘satdan yurak to‘xtashi kuzatilgan. Intensiv reanimatsion choralar ko‘rilganidan so‘ng yurak urishi tiklandi va bemor sun’iy nafas apparatiga o‘tkazildi. Bemorda standart asosida to‘liq reanimatsion chora-tadbirlar davom ettirilmoqda», – deyiladi viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi xabarida.
Ma’lum qilinishicha, hozirda vaziyat viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi nazoratiga olingan. Bemorning ahvoli kasallikni kechishi va yuzaga kelgan asoratlar sababli og‘ir ahvolda.
«Ta’kidlash zarurki, 7 oylik chaqaloq uchun ushbu holat o‘ta og‘ir hisoblanadi. Bola organizmi hali bunday jarohatni ko‘tarishi qiyin. Bemor tana haroratining ko‘tarilishi toksik pnevmoniya bilan bog‘liq», – deyilgan xabarda.

В Кашкадарье 7-месячного ребенка напоили концентрированным уксусом
9 сентября примерно в 15:30 в Кашкадарьинский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи из Шахрисабза была доставлена 7-месячная девочка в тяжелом состоянии. Об этом сообщает пресс-служба управления здравоохранения Кашкадарьи.
Родители ребенка сообщили, что примерно в 12:00 того же дня по неосторожности напоили ее уксусной кислотой высокой концентрации. Поначалу ребенка доставили в детское отделение Шахрисабзского районного медицинского объединения, однако позже госпитализировали в Карши.
Медики поставили малышке диагноз «острое отравление уксусной кислотой, химические ожоги слизистых оболочек полости рта, гортани и пищевода 1-2 степени, токсический нефрит, токсический миокардит, токсическая пневмония».
Отмечается, что на второй день после госпитализации у маленькой пациентки развился стеноз и отек верхних дыхательных путей, вызвавшие внезапную остановку сердца. Однако после проведения необходимых реанимационных мероприятий сердцебиение девочки восстановилось, после чего ее перевели на аппарат искусственного дыхания.
В облздраве прокомментировали распространившуюся информацию относительно квалификации врачей, которые, по словам родителей маленькой пациентки, учились в вузе по «супер-контракту».
«Лечением ребенка занимаются врачи высшей категории с многолетним стажем. Также в связи с тяжелым состоянием ребенка санитарной авиацией был доставлен ЛОР. Кроме того, был проведен консилиум с участием токсиколога, реаниматолога, комбустиолога, детского хирурга и других специалистов. Необходимые рекомендации посредством телемедицины поступают и от специалистов Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи», - говорится в сообщении.
В облздраве призвали родителей малыша правильно оценивать ситуацию и действовать в рамках закона, не поддаваясь эмоциям, независимо от того, насколько сложна ситуация.
Медики отмечают, что для 7-месячного малыша данное состояние считается тяжелым, детскому организму сложно вынести такую травму.