Qibrayda 10 yoshli qizini sotishga uringan ayolga hukm o‘qildi
Sud tergovida ma’lum bo‘lishicha, sudlanuvchi Z.A. 2014-yil 11-yanvarda tug‘ilgan voyaga yetmagan farzandi A.Z.ni bir oilaga 2 ming AQSh dollari miqdoridagi pul mablag‘lari evaziga sotishga kelishib, 2024 yil 29 mart kuni Toshkent viloyati Chirchiq shahridagi xonadonlarning birida farzandi uchun dastlabki 500 dollarni ogan paytida qo‘lga tushgan.
Sud majlisida so‘roq qilingan sudlanuvchi, unga nisbatan e’lon qilingan aybga qisman iqrorlik bildirgan.
Shuningdek, u sudda haqiqatdan ham uning ikki nafar farzandi, ya’ni 2011-yilda tug‘ilgan N.D. va 2014-yilda tug‘ilgan A.Z.lar borligi, o‘g‘li D.N.ning nogiron ekanligi hamda oilada yolg‘iz boquvchi ekanligini aytgan.
Sud hay’ati, dastlabki tergov organi tomonidan sudlanuvchi Z.Abduraximovaning Toshkent viloyati IIBB TQX JQB hamda Qibray tumani IIB TQX JQB hodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida ushlanganidan iborat jinoiy harakati O‘zbekiston Respublikasi JKning 135-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan to‘g‘ri kvalifikatsiya qilingan deb hisoblagan.
Sud hay’ati, sudlanuvchi Z.A.ni O‘zbekiston Respublikasi JKning 135-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan aybdor deb topdi va unga ushbu modda bilan 8 (sakkiz) yil ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi.

Женщину, пытавшуюся продать 10-летнюю дочь за 2000 долларов, приговорили к 8 годам лишения свободы
Согласно приговору, у гражданки З.А., 1989 года рождения, есть сын 2011 года рождения и дочь 2014 года рождения. Разведенная женщина проживала в городе Чирчике на съемной квартире.
29 марта 2024 года она была задержана, когда она согласилась продать свою дочь 2014 года рождения за 2 тысячи долларов США и получила 500 долларов США, сообщает Kun.uz.
На суде женщина частично признала свою вину и заявила, что совершила преступление, потому что не могла содержать своих детей.
«Мой сын инвалид, я единственный кормилец в семье. Я поддерживала своих детей, продавая одежду в Интернете и на рынке Чорсу в Ташкенте. Сама я страдаю от диабета. Также у меня не работает часть почки, из-за чего я не могу выполнять тяжелую работу.
Из-за сложности воспитания детей я планировала отдать дочь в нуждающуюся в ребенке семью. В мои намерения не входило её продавать», - рассказала женщина. Она выразил раскаяние в своих действиях и попросила суд назначить более мягкое наказание, не предполагающее лишения свободы.
Однако преступление женщины было полностью доказано свидетелями и другими доказательствами.
Приговором Кибрайского районного суда по уголовным делам от 26 июня 2024 года З.А. признали виновной в совершении преступления, предусмотренного пунктом «а» части 3 статьи 135 (Торговля людьми) УК РУз и приговорили к 8 годам лишения свободы.