Qizga tegajog‘liq qilib tasvirga olganlarga nisbatan jinoyat ishi ochildi
Ijtimoiy tarmoqlarda voyaga yetmagan qizga tegajog‘liq qilib hamda jismoniy kuch ishlatilganlik holati aks etgan videotasvir tarqaldi.
Bolalar ombudsmani holat yuzasidan rasmiy ma’lumot berib, unda joriy yilning 24 aprel kuni yuqoridagi vaziyat yuzasidan jabrlangan tomon – Qashqadaryo viloyati Chiroqchi tumanida yashovchi fuqaro O.Yu. dan murojaat kelib tushgani aytiladi.
Murojaatda voyaga yetmagan B.B. (2006 yilda tug‘ilgan qiz)ga nisbatan jinsiy tegajog‘lik qilinib, videoga olinganligi va tasvirni tarqatish bilan tahdid qilinayotganligi bildirilgan.
Aniqlanishicha, holat 2023 yil iyul oyida sodir bo‘lgan bo‘lib, unda B.B. ga Sh.X. tomonidan jinsiy tegajog‘lik qilingan va bu holat boshqa shaxs – J.M. tomonidan telefon orqali videotasvirga olingan. Keyinchalik J.M. videotasvirni tarqatib yuborish bilan qo‘rqitib, qizdan tovlamachilik yo‘li bilan pul olgan, ammo shundan keyin ham videotasvirni tarqatish bilan tahdidni davom ettirib, tovlamachilik qilib kelgan.
Mazkur holat bo‘yicha B.B. 2024 yilning 30 mart kuniga kelibgina tuman IIBga ariza bilan murojaat qilgan.
Tergovga qadar tekshiruv doirasida sudga oid tibbiyot, kriminalistika va biologiya ekspertizalari tayinlangan.
Joriy yilning 8 aprel kuni Jinoyat kodeksining 25-moddasi (Jinoyatga tayyorgarlik ko‘rish va jinoyat sodir etishga suiqasd qilish) orqali 118-moddasi 1-qismi (Nomusga tegish) va 165-moddasi 1-qismi (Tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

17-летняя девушка подверглась домогательствам и вымогательству в Кашкадарье
24 апреля к детскому омбудсману Узбекистана Сурайё Рахмоновой поступило обращение от жительницы Чиракчинского района Кашкадарьинской области.
Как сообщает пресс-служба уполномоченного по правам детей, в обращении говорится о несовершеннолетней жительнице района, которая подверглась сексуальным домогательствам со стороны двух молодых людей. Один из них записал видео и угрожал его распространить.
В ходе расследования выяснилось, что в июле прошлого года девушка подверглась домогательствам со стороны Ш. Х., а второй парень Ж. М. записывал это на видео. Впоследствии он стал угрожать распространением записи и вымогал у девушки деньги. Угрозы и вымогательство не прекратились даже после того, как он получил от неё деньги.
На видео, которое попало в соцсети, видно, как парень поднимает платье девушки, а когда она начинает сопротивляться и отодвигаться от него — несколько раз бьёт её по лицу.
Пострадавшая написала заявление в районное ОВД 30 марта. В рамках доследственной проверки было назначено проведение судебно-медицинской, криминалистической и биологической экспертиз.
8 апреля было возбуждено уголовное дело по статьям 118 через статью 25 (покушение на изнасилование) и 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Узбекистана.
Уголовное дело находится на контроле прокуратуры Кашкадарьинской области, детский омбудсман также продолжает следить за ситуацией, говорится в сообщении.