Qonunchilikda o‘zgarishlar. 10 ming dollargacha bo‘lgan zargarlik buyumlarini eksport qilishga ruxsat beriladi
O‘zbekiston qonunchiligida 1-dekabrdan boshlab qator o‘zgarishlar ro‘y beradi. Xususan, uy-joy subsidiyalari uchun arizalarni ko‘rib chiqish tartibiga o‘zgartirishlar kiritiladi.
Endilikda, subsidiyalar olish uchun ariza beruvchilarni tanlash komissiyalari tarkibidan Yoshlar masalalari bo‘yicha agentlik bo‘lim boshlig‘i va Bandlikka ko‘maklashish markazi rahbari chiqarib tashlandi.
Aholini bandlikka ko‘maklashish markazlari, Davlat kadastr palatasining hududiy boshqarmalari, Yoshlar ishlari agentligining boshqarmalari va tumanlar (shaharlar) hokimliklari tomonidan subsidiya olish uchun arizalar ko‘rib chiqilmaydi. Yiliga 2 marta subsidiya olish imkoniyati yaratiladi va ular birinchi navbatda yosh oilalar va chekka hududlarda ishlayotgan mutaxassislarga beriladi.
YPX postlarida «yashil» va «qizil» yo‘laklarni bosqichma-bosqich joriy etish yo‘lga qo‘yiladi. 1 dekabrdan Toshkent viloyati Ohangaron tumani «Chinor» va Namangan viloyati Pop tumani «Namangan» YHXB statsionar postlarida «yashil» va «qizil» yo‘laklar joriy etiladi. Keyinchalik tizim respublikaning boshqa statsionar postlarida ham bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Shuningdek, haydovchilarga yo‘l harakati qoidalarini buzganliklari uchun jarima ballarini hisoblash tizimi joriy etilmoqda. Unda 12 oy ichida har bir yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarima ballarini hisoblash, belgilangan jarima ballari miqdoridan oshib ketgan taqdirda, haydovchini belgilangan tartibda muayyan muddatga huquqlaridan mahrum qilish, yo‘l harakati qoidalarini buzmagan haydovchilarga keyinchalik undirilganda jarima ballarini kamaytirish orqali rag‘batlantirish choralarini qo‘llash nazarda tutilmoqda.
Qonunchilikdagi o‘zgarishlardan yana biri Mobile-ID tizimi orqali fuqarolarni bepul identifikatsiya qilish muddati tugadi. Mobile-ID tizimidan foydalangan holda to‘g‘ridan-to‘g‘ri markazlar yoki notarial idoralar tomonidan fuqarolarni identifikatsiya qilish 2023 yil 1 yanvardan boshlab yig‘imsiz amalga oshiriladi.
Mahalliy zargarlarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari joriy etiladi. Zargarlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 1 dekabrdan boshlab quyidagi chora-tadbirlar joriy etiladi. Oltin va kumushdagi to‘lovlarni kechiktirish uchun barcha banklar va Eksportni qo‘llab-quvvatlash agentligining kafolatlari qabul qilinadi. Yakka tartibdagi zargarlar uchun kafolat olish imkoniyati yaratiladi.
Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan oltin, kumush va boshqa xomashyoni vaqtincha olib kirish va olib chiqish uchun litsenziya talabi bekor qilinsa, zargarlar tomonidan foydalaniladigan qimmatbaho va bezakli toshlar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi.

С 1 декабря 2022 года в силу вступает ряд изменений в национальном законодательстве. Представляем обзор главных из них:
Упрощаются правила в сфере корпоративных отношений
В частности, отменяются требования по созданию служб внутреннего аудита в:
- ООО (за исключением ООО с госдолей 50% и выше, балансовая стоимость активов которых превышает 100 000 БРВ, а также кредитных организаций);
- АО с госдолей 50% и выше и ГУП, балансовая стоимость активов которых составляет менее 100 000 БРВ;
- госрегистрации учредительного договора ООО;
- нотариальному удостоверению доверенности, выдаваемой представителям ООО, являющихся юрлицом, для участия на общем собрании;
- установлению размера резервного фонда при его создании в ООО не менее 15% от уставного фонда.
Изменяется порядок рассмотрения заявлений на получение субсидий для жилья
- из состава комиссий по отбору претендентов на субсидии исключаются начальник отдела Агентства по делам молодежи и руководитель Центра содействия занятости населения;
- заявления на получение субсидии не будут рассматриваться центрами содействия занятости населения, территориальными управлениями Палаты государственного кадастра, отделами Агентства по делам молодежи и хокимиятами районов (городов).
На постах ДПС начнется поэтапное внедрение «зеленых» и «красных» коридоров
С 1 декабря «зеленые» и «красные» коридоры будут внедрены на стационарных постах ДПС «Чинор» Ахангаранского района Ташобласти и «Наманган» Папского района Наманганской области. Далее система будет поэтапно внедряться на других стационарных постах республики.
Водителям начнут начислять штрафные баллы
Вводится система начисления штрафных баллов водителям за нарушения правил дорожного движения, предусматривающая:
- начисление штрафных баллов за каждое нарушение правил дорожного движения в течение 12 месяцев;
- лишение водителя прав на определенный срок в установленном порядке в случае превышения установленного количества штрафных баллов;
- к водителям, не нарушающим правила дорожного движения, применение мер стимулирования путем сокращения штрафных баллов при их последующем начислении.
В рамках «Молодежного форума» будут проводиться массовые спортивные соревнования
В рамках ежегодных традиционных мероприятий: 30 июня – Дня молодежи Узбекистана, а также в декабре – «Молодежного форума» будут проводиться пять этапов массовых спортивных соревнований по таким видам спорта, как футбол, мини-футбол, волейбол, легкая атлетика, шахматы, шашки, настольный теннис, стритбол, воркаут:
- на первом этапе – межуличные соревнования в махаллях;
- на втором этапе – межмахаллинские соревнования в секторах;
- на третьем этапе – районные (городские) соревнования среди махаллинских команд, ставших победителями соревнований в секторах;
- на четвертом этапе – областные соревнования среди махаллинских команд, ставших победителями районных (городских) соревнований;
- на пятом этапе – республиканские (финальные) соревнования среди махаллинских команд, ставших победителями областных соревнований.
Заканчивается период бесплатной идентификации граждан через систему Mobile-ID
Идентификация граждан непосредственно Центрами или нотариальными конторами с помощью системы Mobile-ID проводится до 31 декабря 2022 года – без взимания платы, начиная с 1 января 2023 года – с взиманием разового сбора в размере 2% БРВ.