Qo‘qon aeroportiga birinchi texnik reys amalga oshirildi
Bugun, 20-mart kuni ertalab aeroport birinchi texnik parvozni qabul qildi – «Uzbekistan Airways» aviakompaniyasining A320 NEO samolyoti ekipaji Qo‘qon aeroportiga qo‘ndi.
Ma’lum qilinishicha, viloyat aeroportida uchish-qo‘nish yo‘lagi 2000 metrgacha uzaytirilgan hamda A320 va ATR72-600 rusumli samolyotlar uchun ikkita to‘xtash joyiga ega perron rekonstruksiya qilingan. Shuningdek, aeroportda 100 kishiga mo‘ljallangan 900 kv.m maydonli yangi yo‘lovchi terminali qurildi.
«Uzbekistan Airways» aviakompaniyasining tajribali uchuvchilari tomonidan Toshkent – Qo‘qon yo‘nalishi bo‘yicha amalga oshirilgan texnik parvoz aerodromning samolyotlarni qabul qilish va jo‘natishga hamda terminalning yo‘lovchilarni qabul qilish va ularga xizmat ko‘rsatishga to‘liq tayyorligini ko‘rsatdi», – deyiladi rusmiy xabarda.

Аэропорт «Коканда» начнет принимать регулярные рейсы с 1 апреля
Аэропорт Коканда после завершения реконструкции принял первый технический рейс авиакомпании Uzbekistan Airways из Ташкента, сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
Первый после окончания работ технический рейс прибыл в региональную воздушную гавань из Ташкента утром 20 марта. Тестовую посадку в Коканде совершил самолет Airbus A320neo компании Uzbekistan Airways.
С 2001 года аэропорт Коканда не обслуживал рейсы гражданской авиации и использовался Военно-воздушными силами Узбекистана. В рамках реконструкции здесь был построен пассажирский терминал на 100 человек площадью 900 кв. м.
Технический рейс по маршруту Ташкент – Коканд, выполненный опытными пилотами авиакомпании Uzbekistan Airways, продемонстрировал готовность аэродрома к приему и отправке воздушных судов, а также готовность терминала к обслуживанию пассажиров.