Қўқон аэропортига биринчи техник рейс амалга оширилди
Бугун, 20 март куни эрталаб аэропорт биринчи техник парвозни қабул қилди – «Uzbekistan Airways» авиакомпаниясининг А320 NEO самолёти экипажи Қўқон аэропортига қўнди.
Маълум қилинишича, вилоят аэропортида учиш-қўниш йўлаги 2000 метргача узайтирилган ҳамда А320 ва АТR72-600 русумли самолётлар учун иккита тўхташ жойига эга перрон реконструкция қилинган. Шунингдек, аэропортда 100 кишига мўлжалланган 900 кв.м майдонли янги йўловчи терминали қурилди.
«Uzbekistan Airways» авиакомпаниясининг тажрибали учувчилари томонидан Тошкент – Қўқон йўналиши бўйича амалга оширилган техник парвоз аэродромнинг самолётларни қабул қилиш ва жўнатишга ҳамда терминалнинг йўловчиларни қабул қилиш ва уларга хизмат кўрсатишга тўлиқ тайёрлигини кўрсатди», – дейилади русмий хабарда.

Аэропорт «Коканда» начнет принимать регулярные рейсы с 1 апреля
Аэропорт Коканда после завершения реконструкции принял первый технический рейс авиакомпании Uzbekistan Airways из Ташкента, сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
Первый после окончания работ технический рейс прибыл в региональную воздушную гавань из Ташкента утром 20 марта. Тестовую посадку в Коканде совершил самолет Airbus A320neo компании Uzbekistan Airways.
С 2001 года аэропорт Коканда не обслуживал рейсы гражданской авиации и использовался Военно-воздушными силами Узбекистана. В рамках реконструкции здесь был построен пассажирский терминал на 100 человек площадью 900 кв. м.
Технический рейс по маршруту Ташкент – Коканд, выполненный опытными пилотами авиакомпании Uzbekistan Airways, продемонстрировал готовность аэродрома к приему и отправке воздушных судов, а также готовность терминала к обслуживанию пассажиров.