O‘zbekiston Prezidenti AQShga bordi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi tadbirlarida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Nyu-York shahriga keldi.
Aeroportda Shavkat Mirziyoyevni Nyu-York shahri meri Erik Adams, AQSh-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Tashrif dasturiga muvofiq, 19 sentyabr kuni O‘zbekiston rahbari Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi yalpi sessiyasining umumiy munozaralarida nutq so‘zlaydi hamda mintaqaviy va global kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan o‘z nuqtai-nazarini bayon qiladi.
Shuningdek, yilning bosh xalqaro siyosiy tadbiri doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Amerika Qo‘shma Shtatlari yetakchilari sammiti, xorijiy davlatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar va AQShning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlar ham bo‘lib o‘tadi.

Президент Узбекистана прибыл в США
В аэропорту высокого гостя встречали мэр Нью-Йорка Эрик Адамс, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм и другие официальные лица.
В соответствии с программой пребывания 19 сентября глава нашего государства выступит с докладом на общих дебатах пленарной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций и представит свое видение по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки.
На полях главного международного политического мероприятия года также пройдут саммит лидеров стран Центральной Азии и Соединенных Штатов Америки, ряд двусторонних встреч с главами зарубежных государств, руководителями авторитетных международных организаций и ведущих американских компаний.