Davlat rahbari BAA Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, davlatchilik faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, ushbu mamlakatning do‘st xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Suhbatda ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo, investitsiyalar, innovatsiya va yuksak texnologiyalar, «yashil» energetika, qishloq xo‘jaligi, logistika va transport sohalaridagi aloqalarni yanada kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-BAA munosabatlarida jadal rivojlanish kuzatilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Qayd etilishicha, o‘tgan yili o‘zaro savdo hajmi ikki barobarga ko‘paygan. O‘zbekistonda 240 ta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda, loyihalar portfeli 3 milliard dollardan oshgan.
Shuningdek, neft-kimyo, oziq-ovqat sanoati, infratuzilmani rivojlantirish sohalarida, tog‘-kon va metallurgiya tarmoqlarida yangi kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish hamda moliyaviy-texnik hamkorlik va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirishdan ikki mamlakat ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va BAA yetakchilarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 марта провел телефонный разговор с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахаяном.
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента ОАЭ с днем рождения, тепло пожелав ему крепкого здоровья и благополучия, больших успехов в государственной деятельности, а также мира и процветания дружественному народу этой страны.
В ходе беседы были обсуждены перспективы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в сферах торговли, инвестиций, инноваций и высоких технологий, «зеленой» энергетики, сельского хозяйства, логистики и транспорта.
С удовлетворением отмечено, что в последние годы наблюдается динамичное развитие узбекско-эмиратских отношений. За прошлый год объемы взаимной торговли увеличились в два раза. В Узбекистане действуют 240 совместных предприятий, портфель проектов превысил 3 миллиарда долларов.
Отмечена взаимная заинтересованность в реализации новых проектов кооперации в области нефтехимии, пищевой промышленности, развития инфраструктуры, добывающей и металлургической отраслей, а также наращивания программ финансово-технического сотрудничества и культурно-гуманитарного обмена.
Телефонный разговор лидеров Узбекистана и ОАЭ прошел в традиционно открытой, теплой дружественной атмосфере.