Sheriklari bilan 145 mlrd so‘mni o‘zlashtirishga uringan bojxona mansabdori qamoqqa olindi
145 mlrd so‘mga yaqin mablag‘ni sug‘urtalash orqali o‘zlashtirmoqchi bo‘lgan bojxona mansabdori hibsga olindi. U bo‘lim xodimi maqomidagi shaxs bo‘lib, to‘lovlar bo‘limida ishlagan  va u sug‘urta kompaniyasi bilan til biriktirgan.
Ya’ni, xodim bojxona tizimida bor bo‘lgan sug‘urta polisi asosida to‘lovlarni ma’lum muddatga kechiktirishga ruxsat berish amaliyotidan o‘z maqsadlari yo‘lida foydalanib kelgan. Bojxona xodimi sug‘urta kompaniyasi bilan kelishib, uning manfaatini noqonuniy ravishda himoya qilgan.
Bojxona qo‘mitasi raisi birinchi o‘rinbosari Ilhom Muxtorovning bildirishicha, xodim qo‘mitaning o‘z xavfsizlik xizmati xodimlari bilan hamkorlikda 2−3 oy kuzatuvda bo‘lgan. Kuzatuv davomida uning jinoiy guruhlarga aralashib, ularning manfaatlari uchun xizmat qilgani aniqlangan.
Xizmat tekshiruvi asosida u 23 noyabr kuni ishdan bo‘shatilgan. Jinoiy sheriklar – sug‘urta kompaniyasining bir-ikki xodimi chet elga qochib ketgan, ular qidiruvga berilgan.
– Bu yerda bojxona to‘lovlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lash yo‘nalishidagi bir amaliyot — sug‘urta kompaniyalaridan taqdim qilingan sug‘urta polisi asosida ma’lum muddatga bojxona to‘lovlarini kechiktirish uchun ruxsat berish haqida gap ketyapti. Ruxsat berish jarayonida o‘sha xodim sug‘urta kompaniyasi bilan jinoiy til biriktirgan. Qo‘mita rahbariyati tomonidan bu sxemani aniqlash bo‘yicha topshiriq berilgan. Joylardan olingan ma’lumotlar asosida tekshiruv natijasida 145 milliardga yaqin mablag‘ sug‘urtalash orqali o‘zlashtirishga erishmoqchi bo‘lishganini aniqladik. Bojxona organlari huquqni muhofaza qiluvchi organ. Xodimimiz ustidan kerak bo‘lsa, o‘zimiz jinoyat ishi qo‘zg‘atib, o‘zimiz tegishli idoralarga olib borib topshirish imkoniyatimiz bor, – deydi Ilhom Muxtorov.
Hozirda 145 milliard so‘m zarardan 84 milliard so‘mi undirishga erishilgan. Kompaniyaning bir-ikki xodimi chet elga qochib ketgan, ular qidiruvga berilgan.

В Узбекистане задержали сотрудника Таможенного комитета, подозреваемого в хищении 145 млрд сумов
Сотрудник Таможенного комитета был задержан по подозрению в причастности к сговору с представителями страховой компании и факту хищения средств. Об этом сообщил первый заместитель председателя Таможенного комитета Ильхом Мухторов на пресс-конференции, которая прошла 21 декабря в Агентстве информационного и медийного коммуникаций (АИМК).
Ранее в социальных сетях появилась информация о задержании начальника отдела таможенных платежей, который, по утверждению Ильхома Мухторова, не занимал должность заместителя начальника, а был простым сотрудником управления.
Ильхом Мухторов пояснил суть преступной схемы, в которую вовлечен задержанный сотрудник: «Речь идет о предоставлении отсрочки таможенных платежей на определенный срок на основании страхового полиса, предоставленного страховыми компаниями. Данный сотрудник сговорился со страховой компанией. Руководству комитета поступило задание выявить эту незаконную схему. По результатам расследования стало известно, что участники сговора планировали застраховать средства на сумму около 145 миллиардов сумов».
Он также сообщил, что сотрудник находился под постоянным наблюдением службы безопасности комитета в течение 2-3 месяцев. В процессе наблюдения выяснилось, что он поддерживал связи с преступными группировками и действовал в их интересах. "После проведенной служебной проверки 23 ноября сотрудник был уволен. После увольнения он был задержан, так как имелась уверенность в совершении им преступления", - добавил замглавы Таможенного комитета.
На данный момент из ущерба в размере 145 миллиардов сумов возмещено 84 миллиарда сумов. Некоторые сотрудники страховой компании скрылись за границей и объявлены в розыск.
"Таможенные органы являются правоохранительными органами. При необходимости мы готовы возбудить уголовное дело в отношении нашего сотрудника и передать его в соответствующие правоохранительные органы", - пояснил первый заместитель председателя комитета.