Toshkentdagi yerusti metrosi – «Qo‘yliq-Sergeli» yo‘nalishida sinov poyezdlar harakati boshlandi
Bugun, 24-mart kuni Toshkent meropoliteni yerusti halqa yo‘lining 2-bosqichi «Qo‘yliq – Sergeli» yo‘nalishida qurib bitkazilgan 5 ta bekatda sinov tariqasida poyezdlarning texnik qatnovi boshlandi.
Hozirda yerusti halqa metro yo‘lining 2-bosqichi – 8,5 km uzunlikdagi 5 ta bekatni o‘z ichiga olgan «Qo‘yliq–Quruvchilar» qismi qurib bitkazilgan bo‘lib, loyihaning 3,8 km uzunlikdagi 2 ta bekatni o‘z ichiga oluvchi «Quruvchilar–Qipchoq» qismida qurilish ishlari davom etmoqda.
Qayd etilishicha, texnik sinovlardan so‘ng mazkur yo‘nalishda yo‘lovchi tashuvlarining boshlanishi natijasida bir kunda 40 minga yaqin yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatiladi.

Начались тестовые испытания новых станций надземного метро по маршруту «Куйлюк – Сергели»
24 марта в тестовом режиме началось движение поездов на новых пяти станциях ташкентского метрополитена по направлению «Куйлюк – Сергели», сообщает пресс-служба Министерства транспорта.
В настоящее время завершена работа на участке надземной кольцевой линии метро «Куйлюк – Курувчилар», включающей пять станций протяженностью 8,5 км.
Ускоренными темпами ведутся строительные работы на участке «Курувчилар – Кипчак», включающем две станции протяженностью 3,8 км.
Отмечается, что в результате начала пассажирских перевозок по данному направлению после технических испытаний будут обслуживаться около 40 000 пассажиров в сутки.