Diyetolog kuniga qancha mandarin iste’mol qilish mumkinligini aytdi
Sog‘lom odam kuniga yarim kilogrammgacha mandarin iste’mol qilishi mumkin, bu sog‘liq uchun hech qanday oqibatlarga olib kelmaydi, dedi rossiyalik diyetolog Margarita Korolyova.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mandarin tarkibida PP va S vitamini, o‘simlik kletchatkasi va V guruhi vitaminlari mavjud. Shifokor ushbu mahsulotni kundalik taomnomaga kiritishni tavsiya qiladi.
«Kuniga ikki mahal 250 grammdan yeyishga ruxsat beriladi. Asosiy taomlar orasida ikki hovuch mandarin ayni muddao», – dedi diyetolog.
U mevaga allergik reaksiyasi bo‘lgan odamlarni ehtiyot bo‘lishga chaqirdi: ko‘p yeb qo‘yish hatto anafilaktik shok bilan tahdid qilishi mumkin. Korolyova, shuningdek, diabetga chalingan yoki semirishga moyil bo‘lganlarga mandaringa ruju qo‘ymaslikni tavsiya qildi.

Диетолог рассказала, сколько мандаринов допустимо съедать в день
Здоровый человек может съедать в день до полукилограмма мандаринов без последствий для здоровья, сообщила «Москве 24» доктор медицинских наук, врач-диетолог Маргарита Королёва. По её словам, в мандаринах содержатся витамин PP, витамин C, растительная клетчатка и витамины группы B. Медик порекомендовала включить продукт в ежедневный рацион.
Допустимо два раза в день по 250 граммов. Две небольшие горстки мандаринов будут вполне уместны в рационе питания между основными приёмами пищи, — сказала Королёва.
Он предупредила, что людям с аллергической реакцией на фрукт нужно быть острожными: переедание может грозить даже анафилактическим шоком. Также Королёва порекомендовала не злоупотреблять мандаринами тем, у кого есть сахарный диабет или склонность к ожирению.