1-iyuldan 200 va 500 so‘mlik banknotlar o‘z kuchini yo‘qotadi
O‘zbekistonda 1997-yil namunasidagi 200 so‘mlik va 1999-yil namunasidagi 500 so‘mlik banknotlar shu yil 1-iyuldan qonuniy to‘lov vositasi sifatida o‘z kuchini yo‘qotadi.
Bu haqda Markaziy bank xabarida eslatib o‘tildi.
Mazkur qaror «O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining eski namunadagi 50 va 100 so‘mlik tangalarini, shuningdek, 50, 100, 200 va 500 so‘mlik banknotlarini ayirboshlash hamda muomaladan qaytarib olish tartibi to‘g‘risida»gi nizomga asoslangan.
Eski namunadagi ushbu pul belgilari 2020-yil 1-iyulga qadar barcha tijorat banklari bo‘linmalari, 2020-yil 1-iyuldan keyin esa Markaziy bankning hududiy Bosh boshqarmalari Hisob-kitob kassa markazlari tomonidan qabul qilinadi va muomaladagi pul belgilariga cheklanmagan miqdorda almashtirib beriladi.
Shu munosabat bilan, eski namunadagi 200 so‘mlik va 500 so‘mlik banknotlaringiz mavjud bo‘lsa, belgilangan tartibda muomaladagi pul belgilariga almashtirib olishingiz mumkinligini aytib o‘tilgan.

С 1 июля банкноты номиналом 200 и 500 сумов будут изъяты из обращения
Банкноты номиналом 200 и 500 сумов будут изъяты из обращения с 1 июля 2020 года, сообщили в пресс-службе регулятора.
Согласно Положению о порядке обмена и изъятия из обращения монет достоинством 50, 100 сум, а также банкнот номиналом 50, 100, 200 и 500 сум старого образца Центрального банка Республики Узбекистан, зарегистрированного Министерством юстиции № 3014 от 19 мая 2018 года, с 1 июля 2020 года теряют силу в качестве законного средства платежа:
• банкноты номиналом 200 сумов образца 1997 года;
• банкноты номиналом 500 сумов образца 1999 года.
Данные денежные знаки старого образца будут приниматься всеми отделениями коммерческих банков до 1 июля 2020 года, а после 1 июля 2020 года могут обмениваться непосредственно в расчетно-кассовых центрах Главных территориальных управлений Центрального банка на банкноты, находящиеся в обращении.
При наличии банкнот номиналом 200 и 500 сумов старого образца, вы можете обменять их на денежные знаки, находящиеся в обращении в установленном порядке.