Samarqandda ilk bor 10 nafar bolada ochiq usuldagi kardiojarrohlik operatsiyasi o‘tkazildi
Samarqand viloyat bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazining 2018 yilda tashkil etilgan bolalar kardiojarrohlik bo‘limida sun’iy qon aylantirish uskunasi yordamida o‘n nafar bemorda ochiq jarrohlik amaliyoti bajarildi. Bo‘lmachalararo to‘siq nuqsoni va qorinchalararo to‘siq nuqsoni bo‘lgan ikki turdagi yurak porogi operatsiyasi muvaffaqiyatli o‘tdi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Teletibbiyot imkoniyatlaridan foydalanib o‘tkazilgan operatsiyani rossiyalik mutaxassislar kuzatib bordi. Yaqin kunlarda bo‘limda yana o‘nlab bemor bolalarda shunday noyob jarrohlik amaliyotini o‘tkazish, joriy yil mobaynida esa yana 300 nafardan ziyod bemor bolaga shunday yuqori texnologiyali tibbiy yordam ko‘rsatish rejalashtirilgan.
Ma’lum qilinishicha, markazda Moskvadagi A.N.Bakulev nomidagi yurak-qon tomir xirurgiyasi ilmiy markazida faoliyat yuritgan uch nafar yurtdoshimiz – tibbiyot fanlari nomzodi Maqsud Saidov, malakali shifokorlar Ikrom Mallayev, Mirzohid Temirovlar xizmat ko‘rsatmoqda. Ushbu kardiojarrohlik bo‘limida bir yilga yaqin vaqt mobaynida sakson nafardan ko‘proq bemor bolalarda yuqori texnologiyali operatsiyalar o‘tkazilgan.

В Самарканде впервые успешно выполнены «открытые» хирургические операции у десяти детей
На днях в отделении детской кардиохирургии Самаркандского областного детского многопрофильного медицинского центра были выполнены «открытые» хирургические операции у десяти больных, на сердце, приостановленном с помощью аппарата искусственного кровообращения. Успешно проведена операция двух видов сердечных пороков, как дефект межпредсердной перегородки и дефект межжелудочковой перегородки. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
За операцией, выполненной с использованием возможностей телемедицины, наблюдали российские специалисты. В отделении планируется в ближайщее время провести подобную уникальную хирургическую практику еще у десятки больных детей, а в нынешнем году намечено оказать эту высокотехнологичную медицинскую помощь более 300 больным детям.
Наряду с учеными и квалифицированными врачами нашей страны в этом центре трудятся три наших соотечественника, которые ранее работали в Научном центре сердечно-сосудистой хирургии имени А.Н.Бакулева в Москве – кандидат медицинских наук Максуд Саидов, квалифицированные врачи Икром Маллаев, Мирзохид Темиров.
В отделении кардиохирургии за период около года деятельности проведены высокотехнологичные операции более восьмидесяти больным детям.