100 ming kishidan kam bo‘lmagan jamoaga qonunchilikka taklif kiritish huquqi beriladi
100 ming nafardan kam bo‘lmagan fuqarolar, Senat, Ombudsman va Markaziy saylov komissiyasiga qonunchilik takliflarini Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi berilmoqda.
Qonunchilik palatasida deputatlar qonun ijodkorligi faoliyatini tartibga soluvchi qonunlarni yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga muvofiqlashtirishga qaratilgan normalarni ko‘rib chiqishdi. Mazkur loyiha bilan 13 ta qonun, 1 ta kodeksga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish belgilanmoqda.
Parlament Quyi palatasi axborot xizmatning ta’kidlashicha, mazkur norma davlat ishlarini boshqarishda fuqarolarning ishtirokini yanada kengaytiradi. Shuningdek, islohotlarning tashabbuskori sifatida insonlar o‘zlarining kelajagi, orzu-maqsadlarini ro‘yobga chiqarish uchun muhim qarorlar qabul qilishda, jamiyatdagi muammolarni o‘z vaqtida xal etishda to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishtirok etishlari uchun sharoit yaratiladi.

Коллективу численностью не менее 100 тыс. человек предоставляется право вносить предложения в законодательство
Постановили, что не менее 100 тысяч граждан, Сенат, Омбудсман и Центральная избирательная комиссия имеют право вносить законодательные предложения в Законодательную палату.
В Законодательной палате депутаты рассмотрели нормы, направленные на приведение законов, регулирующих правотворческую деятельность, в новую редакцию Конституции. Согласно этому проекту планируется внести изменения и дополнения в 13 законов и 1 кодекс.
В информационной службе нижней палаты парламента заявили, что эта норма еще больше расширит участие граждан в управлении государственными делами. Также как инициатору реформ будут созданы условия для непосредственного участия людей в принятии важных решений для реализации своего будущего, мечтаний и целей, своевременного решения проблем в обществе.