2050-yilgacha Yer yuzida ayrim hayvonlar deyarli yo‘qolib ketishi mumkin
Olimlarga ko‘ra, ayrim hayvonlarning deyarli 40 foizi yo‘q bo‘lib ketishi xavfi bor. Bu haqda Live Science portali Yangi Zelandiyadagi Otago universiteti olimi Nik Roulensning so‘zlariga asoslanib xabar bermoqda.
«Ehtimol, turlar global miqyosda yo‘q bo‘lib ketmasligi mumkin, ammo yangi sharoitlarga moslasha olmaydiganlarning yashash joylari va soni qisqarishi mumkin. Ular funksional jihatdan yo‘q bo‘lib ketadi. Hozirgi inqiroz hali o‘zining eng yuqori cho‘qqisiga chiqmagan, ammo u yaqinlashmoqda», dedi Roulens.
Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqining «Qizil kitob»i ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda 41 000 ga yaqin tur, ya’ni barcha baholanganlarning deyarli uchdan bir qismi yo‘qolib ketish xavfi ostida. Ular orasida Sumatra orangutani (Pongo abeli), Uzoq Sharq qoplonlari, Sumatra fili, qora karkidon va boshqa ko‘plab hayvonlar bor.
Ushbu turlarning aksariyati 2050-yilgacha omon qolmasligi mumkin. Masalan, yovvoyi tabiatda atigi 70 ta Amur leopardlari va 10 ta Kaliforniya cho‘chqalari qolgan.

Зоологи выяснили, какие животные вымрут к 2050 году
К 2050 году на Земле может произойти шестое массовое вымирание, полагают ученые, некоторые из них даже считают, что вымрет почти 40% видов животных. Об этом сообщает портал Live Science со ссылкой на слова старшего преподавателя кафедры зоологии Университета Отаго в Новой Зеландии Ника Роуленса.
«Возможно, виды не исчезнут глобально, но вполне вероятно, что те из них, которые не смогут адаптироваться к новым условиям, подвергнутся сокращению ареала обитания и численности. Они станут функционально вымирающими. Нынешний кризис, возможно, еще не достиг пика, но он, безусловно, на пути к нему», – считает Роуленс.
По данным Красной книги Международного союза охраны природы, около 41 000 видов — почти треть всех оцененных — в настоящее время находятся под угрозой исчезновения. Среди них есть суматранский орангутан (Pongo abelii), дальневосточный леопард (Panthera pardus orientalis), суматранский слон (Elephas maximus sumatranus), черный носорог (Diceros bicornis) и многие другие.
Многие из этих видов могут не дожить до 2050 года. Например, в дикой природе осталось всего 70 особей дальневосточного леопарда и 10 особей калифорнийской морской свиньи.