52 o‘zbek yongan avtobus egasiga hukm o‘qildi
Turkiston viloyati Sariog‘och tuman sudi 52 o‘zbekistonlik yonib ketgan avtobus egasi Orduxon Mextiyevni 3 yilga ozodlikdan mahrum qilgan.
Sudya jabrlanuvchi tomonning talabini qisman qondirgan va Qozog‘istonning 46 yoshli fuqarosini "texnik nosoz transport vositasini ekspluatatsiya qilgan" deb topgan. Mextiyev muddatni koloniyada o‘tkazadi. Sud hukmi hali qonuniy kuchga kirgani yo‘q.
Sudda Mextiyev o‘ziga qo‘yilgan ayblovga norozi ekanini bildirgan.
2018-yil 18-yanvarda Oqto‘ba viloyati yaqinidagi Chimkent - Samara trassasida O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan yo‘lovchi avtobusi yonib ketgan. Avtobusdagi 57 kishidan 52 tasi (barchasi o‘zbekistonlik) yonib halok bo‘lgan, 2 yo‘lovchi va 3 haydovchi omon qolgan.
Noyabrdagi sudda avtobus haydovchilari 5 yil ozodlikdan va 7 yil mashina boshqarishdan mahrum bo‘lgan. "Aziya tranzit servis" transport kompaniyasi ta’sischi 3,5 yilga qamalgan.
Tergov paytida avtobus egasi Orduxon Mextiyevning yo‘lovchi tashish uchun litsenziyasi yo‘qligi aniqlangan. Bundan tashqari, uning avtobusi majburiy texnik ko‘rikdan oxirgi marta 2015-yilda o‘tgan.
Fojiadan keyin Mextiyev O‘zbekistonda yashirinib yurgan va xalqaro qidiruvga berilgan. 2018-yil 1-dekabrda uni O‘zbekiston organ xodimlari ushlab, qo‘shni mamlakatga topshirgan.

В Казахстане вынесли приговор владельцу сгоревшего автобуса с 52 узбекистанцами
Сарыагашский районный суд Туркестанской области приговорил Ордухана Мехтиева — владельца сгоревшего автобуса, в котором погибли 52 человека, к трем годам лишения свободы.
Судья частично удовлетворил требование потерпевшей стороны и признал 46-летнего гражданина Казахстана виновным в «выпуске в эксплуатацию заведомо технически неисправного транспортного средства». Мехтиев будет отбывать срок в колонии минимальной безопасности. Приговор еще не вступил в законную силу.
В суде Мехтиев заявил, что не согласен с предъявленным ему обвинением.
Напомним, автобус, перевозивший граждан Узбекистана, сгорел 18 января 2018 года на трассе Шымкент — Самара, в десяти километрах от села Калыбай Иргизского района Актюбинской области. В автобусе находились 57 человек, 52 из которых погибли на месте. Двое пассажиров и три водителя спаслись.
В ноябре суд в Актобе приговорил водителей автобуса к пяти годам лишения свободы каждого с лишением права управлять транспортными средствами на семь лет. Учредителю транспортной компании «Азия транзит сервис» и механику этой компании дали по три с половиной года лишения свободы в колонии-поселении.
В ходе следствия выяснилось, что владелец автобуса Ордухан Сабироглы Мехтиев не имел лицензии на нерегулярные пассажирские перевозки. Кроме того, обязательный техосмотр принадлежавшее ему транспортное средство в последний раз проходило в 2015 году. После случившегося владелец автобуса год скрывался на территории Узбекистана и был объявлен в международный розыск. 1 декабря 2018 года его задержали и передали на родину.