8 yildan buyon faoliyat yuritib kelgan yirik narkodo‘kon fosh qilindi
Joriy yilning avgust-sentyabr oylarida bojxona organlari tomonidan huquqni muhofaza qiluvchi boshqa organlar bilan hamkorlikda o‘tkazilgan ko‘p bosqichli tezkor tadbirlar natijasida 2017 yildan buyon O‘zbekistonda faoliyat yuritib kelayotgan, 4 ming nafar faol obunachisi bo‘lgan «Deadpool» nomli Markaziy Osiyodagi yirik telegram narkodo‘konning yirik tarqatuvchilari qo‘lga olindi.
Jumladan, 2025-yil 31-avgust kuni Andijon viloyati bojxona boshqarmasi tezkor xodimlari tomonidan huquqni muhofaza qiluvchi boshqa organlar xodimlari bilan hamkorlikda Andijon viloyati Xo‘jaobod tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda qirg‘iz-o‘zbek davlat chegarasida Qirg‘izistondan O‘zbekiston hududiga «Deadpool» narkodo‘kon kuratori «Warren Buffett» topshirig‘iga asosan Qirg‘izistondagi narkodo‘kon ishchisi ombor mudiri tomonidan uloqtirilgan 2 bo‘lakda ko‘k rangli skotchlarga o‘ralgan 602 gramm «alfa-PVP» sintetik giyohvandlik vositasini O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi qabul qilib olayotganida qo‘lga olindi.
Surishtiruv davomida ushbu shaxs 2023-yildan buyon narkodo‘kon ishchisi ekanligi, yiliga o‘rtacha 20 kg yoki 100 ming doza, so‘nggi 3 yilda jami 50 kg  yoki 250 ming doza sintetik narkotiklar tarqatganligini ma’lum qilgan.
Bundan tashqari, 2025-yil 10-sentyabr kuni Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi tezkor xodimlari tomonidan huquqni muhofaza qiluvchi boshqa organ xodimlari bilan hamkorlikda Zangiota tumanida o‘tkazilgan «nazorat ostida yetkazib berish» tezkor-qidiruv tadbirida 2 nafar fuqarolar «Deadpool» narkodo‘kon kuratori «Warren Buffett» topshirig‘iga asosan Rossiyadagi narkodo‘kon ishchisi ombor mudiri tomonidan berib yuborilgan, muqaddam Toshkent viloyatida joylashgan «Navoiy» chegara bojxona postida aniqlangan akkumulyator ichiga xufiyona yashirilgan 20 dona qora izolentaga o‘ralgan 492,2 gramm «klefedron» sintetik giyohvandlik vositasini qabul qilib olayotganlarida qo‘lga olindi.
Surishtiruv jarayonida ushbu 2 nafar shaxs 6 oydan buyon narkodo‘kon ishchisi ekanliklari, har biri oyiga o‘rtacha 0,5 kg yoki 2,5 ming doza, 6 oyda esa 2,5 kg yoki 12,5 ming doza sintetik narkotiklar tarqatganliklarini ma’lum qilishgan.
Yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan yirik tarqatuvchi shaxslarning har birida kamida 10 nafardan ortiq «zakladchik»lari ya’ni mayda tarqatuvchilari bo‘lib, ular tomonidan tarqatish va ko‘mish nuqtalari sifatida Toshkent shahrining Yashnobod, Mirzo Ulug‘bek, Bektemir va Toshkent viloyatining Chirchiq va Yuqorichirchiq tumanlaridagi istirohat bog‘lari va ta’lim muassasalari atroflari tanlab olingan.

Фото: Государственная таможенная комитет
В августе–сентябре текущего года в Узбекистане были задержаны крупные распространители одного из крупнейших телеграм-наркомагазинов Центральной Азии под названием «Deadpool», который действовал в стране с 2017 года и имел около 4 тысяч активных подписчиков. Об этом сообщила Государственная таможенная комитет Республики Узбекистан.
В частности, 31 августа 2025 года в ходе оперативного мероприятия, проведённого в Ходжаабадском районе Андижанской области оперативными сотрудниками Андижанского областного управления таможни совместно с представителями других правоохранительных органов на кыргызско-узбекской государственной границе был задержан гражданин Узбекистана при получении 602 граммов синтетического наркотического средства «альфа-PVP», завернутого в синюю изоленту в двух свертках.
Наркотики были переброшены со стороны Кыргызстана кладовщиком наркомагазина по указанию куратора «Deadpool», действовавшего под псевдонимом «Warren Buffett».
В ходе следствия выяснилось, что задержанный с 2023 года являлся работником данного наркомагазина и за этот период распространил в общей сложности около 50 кг, то есть 250 тысяч доз синтетических наркотиков, ежегодно реализуя примерно 20 кг (100 тысяч доз).
Кроме того, 10 сентября 2025 года оперативники Ташкентского областного управления таможни совместно с другими правоохранительными органами в Зангиатинском районе провели оперативно-розыскное мероприятие в формате «контролируемой поставки».
В ходе операции были задержаны два гражданина при получении 492,2 грамма синтетического наркотического средства «клефедрон», упакованного в 20 чёрных изолированных свёртков и тайно спрятанного в аккумулятор, ранее обнаруженный на таможенном посту «Навои», расположенном в Ташкентской области.
Наркотики были отправлены из России кладовщиком наркомагазина по указанию куратора «Warren Buffett».
В ходе допроса задержанные признались, что на протяжении 6 месяцев работали на наркомагазин, распространяя синтетические наркотики: каждый из них реализовывал ежемесячно около 0,5 кг (2,5 тыс. доз), всего за полгода — 2,5 кг (12,5 тыс. доз).
Каждый из задержанных крупных распространителей имел не менее 10 подчинённых «закладчиков» (мелких распространителей). Места для закладок и распространения выбирались преимущественно в Яшнабадском, Мирзо Улугбекском и Бектемирском районах города Ташкента, а также в Чирчикском и Юкоричирчикском районах Ташкентской области — вблизи парков отдыха и учебных заведений.