AQSh va G‘arbiy Yevropa davlatlarida istiqomat qiluvchi millionerlar guruhi G20 sammiti ochilishi arafasida davlat rahbarlaridan ularga solinadigan soliqni oshirishni so‘rab chiqishdi. Boylarning fikriga ko‘ra, bu ularga o‘xshagan odamlarga koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda muhim rol o‘ynashiga yordam beradi.
«Biz reanimatsiya bo‘limidagi bemorlarga qaramayapmiz. Biz bemorlarni shifoxonalarga olib boradigan «Tez yordam» mashinalarini haydamayapmiz. Biz do‘konlarni oziq-ovqatga to‘ldirmayapmiz. Biz oziq-ovqat yetkazib bermayapmiz. Lekin bizning pulimiz ko‘p. Bu pul hozir nihoyatda muhim», — deyiladi millionerlar guruhi bayonotida.
Maktubda yozilishicha, koronavirus pandemiyasi muammosi va asoratlarini hayriya hisobiga bartaraf etishning iloji yo‘q. Maktubga imzo chekuvchilar davlat rahbarlaridan «sayyoramizning eng boy odamlari»ga solinadigan soliqni oshirish hisobiga sog‘liqni saqlash, ta’lim va xavfsizlik tizimini moliyaviy ta’minlash uchun «yetarli mablag‘ni to‘plab, ularni odilona taqsimlash majburiyatini o‘zlariga olishni» so‘rashyapti.
Maktubni 80 kishi, jumladan, Disney Ebigeyl va Tim Disney oilasi vakillari, «BlackRock» investitsiya fondi sobiq boshqaruvchi direktori Morris Perl hamda AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Niderlandiya va Yangi Zelandiyaning boshqa milliarder va millionerlari imzolagan.

83 миллионера попросили поднять им налоги из-за пандемии
Группа миллионеров из США и стран Западной Европы выступила накануне открытия саммита G20 с открытым письмом, в котором призвала правительства мира повысить им налоги. По их мнению, это поможет таким людям, как они, исполнить «критически важную роль» в борьбе с пандемией коронавируса.
«Мы не ухаживаем за больными в палатах интенсивной терапии. Мы не водим машины скорой помощи, которые доставляют пациентов в больницы. Мы не пополняем запасы продуктовых магазинов и не доставляем еду. Но у нас есть много денег. Деньги, которые крайне необходимы сейчас», — говорится в заявлении группы «Миллионеры для человечества».
В письме говорится о том, что нельзя устранить проблемы и последствия пандемии коронавируса за счет благотворительности. Подписавшие письмо просят лидеров правительств «взять на себя ответственность за сбор необходимых средств и справедливое их распределение», чтобы обеспечить финансирование систем здравоохранения, образования и безопасности за счет увеличения налогов на «самых богатых людей планеты».
Письмо подписали 80 человек, в том числе представители семьи Дисней Эбигейл и Тим Дисней, бывший управляющий директор инвестиционного фонда BlackRock Моррис Перл и другие миллионеры и миллиардеры из США, Великобритании, Германии, Дании, Нидерландов и Новой Зеландии.
Как отмечает The Guardian, письмо было опубликовано в преддверии встречи министров финансов и глав центробанков стран «большой двадцатки», которая запланирована на 18 июля. Авторы призвали политиков «бороться с глобальным неравенством.