Abduqodir Mo‘minov ishi sudga oshirildi
Bloger Abduqodir Mo‘minovga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha ilk sud majlisi 25 iyul kuni soat 15:00 da jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tumani sudida boshlanadi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Obidov ma’lum qildi.
Jinoyat kodeksining 141-1-moddasi (shaxsiy hayot daxlsizligini buzish) 2-qismi «a», «b» bandlari, 165-moddasi (tovlamachilik) 3-qismi «a»  bandi, 168-moddasi (firibgarlik) 3-qismi «b», «v»  bandlari, 4-qismi «a»  bandi, 189-moddasi (savdo yoki xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzish) 1-qismi va 28,211-moddasi (pora berishda ishtirokchilik) 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda ayblanayotgan Abduqodir Mo‘minov (1990 yilda Surxondaryo viloyatida tug‘ilgan, «Oynaga qarang»  MChJ rahbari, muqaddam sudlanmagan) ga oid jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tuman sudining ish yurituviga kelib tushgan bo‘lib, uni ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni joriy yilning 25 iyul kuni soat 15.00 da boshlanishi belgilandi.
Ushbu jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tuman sudining raisi S. Sodiqov raisligida ko‘rib chiqiladi.
Tasdiqlangan ayblov xulosasiga ko‘ra mazkur jinoyat ishi bo‘yicha 14 nafar jabrlanuvchi mavjud bo‘lib, jinoyat oqibatida ularga jami 903 421 567,5 so‘m miqdorida moddiy zarar yetkazilganligi ma’lum qilingan.

В Ташкенте состоится суд над блогером Абдукодиром Муминовым
В Ташкенте состоится суд над блогером Абдукодиром Муминовым, который был задержан в феврале этого года.
По информации пресс-службы Верховного суда, в отношении гражданина А. Муминова возбуждено уголовное дело по следующим статьям УК РУз:
• п. «а, б» ч. 2 ст. 141-1 (Нарушение неприкосновенности частной жизни, повлекшее тяжкие последствия и совершенные из корыстных побуждений);
• п. «а» ч. 3 ст. 165 (Вымогательство, совершенное в особо крупном размере);
• п. «б в» ч. 3 и п. «а» ч. 4 ст. 168 (Мошенничество, совершенное повторно или опасным рецидивистом с использование служебного положения, в особо крупном размере);
• ч. 1 ст. 189 (Нарушение правил торговли товарами или оказания услуг в особо крупном размере);
• п. «а» ч. 3 ст. 211 с применением ст. 28 (Дача взятки в особо крупном размере).
Суд над А. Муминовым состоится 25 июля в Мирабадском районном суде по уголовным делам под председательством судьи С. Содикова.
Согласно обвинительному заключению, по данному уголовному делу проходят 14 потерпевших. В результате совершения преступления им был причинен материальный ущерб в размере 903 421 567,5 сумов, говорится в сообщении.