Afg‘oniston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga minnatdorchilik bildirdi
Xavfsizlik bo‘yicha Myunxen konferensiyasida ishtirok etayotgan O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov boshchiligidagi delegatsiya 2019 yilning 14 fevral kuni Afg‘oniston Islom Respublikasi prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani bilan uchrashdi. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar berdi.
Suhbat avvalida vazir Afg‘oniston prezidenti va u orqali butun afg‘on xalqiga O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning samimiy hurmati va tinchlik va farovonlik izhor etilgan eng ezgu tilaklarini yetkazgan.
Uchrashuvda Afg‘onistonda tinchlik siyosiy muloqotlarini boshlash doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston tomoni mazkur muloqot afg‘onlarning o‘zlari tomonidan amalga oshirishi muhimligini ta’kidlaydi.
Prezident Muhammad Ashraf G‘ani O‘zbekiston prezidenti va birodar o‘zbek xalqiga mamlakatidagi tinchlik jarayoniga ko‘maklashish, uning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishi borasidagi izchil va qat’iy sa’y-harakatlar uchun minnatdorchilik izhor etdi.
Suhbatda O‘zbekiston – Afg‘oniston kun tartibining boshqa masalalari ham ko‘rib chiqilgan. Avvalo, O‘zbekiston bilan birgalikda transafg‘on tranzit yo‘laklarini tashkil etish va mintaqadagi o‘zaro iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga yo‘naltirilgan yirik transport, energetika va boshqa loyihalarni amalga oshirish istiqbollari to‘g‘risida so‘z borgan.

Абдулазиз Камилов встретился с президентом Афганистана Ашрафом Гани
Делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, участвующая в Мюнхенской конференции по безопасности, 14 февраля 2019 года встретилась с Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани.
В начале беседы Министр передал Президенту Афганистана и в его лице всему афганскому народу слова искреннего уважения и самые добрые пожелания мира и благополучия Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сообщает МИД Узбекистана.
На встрече обсуждены актуальные вопросы взаимодействия в рамках запуска мирного политического диалога в Афганистане, который должен осуществляться самими афганцами.
Президент Мухаммад Ашраф Гани поблагодарил Президента Узбекистана и братский узбекский народ за последовательные и энергичные усилия по содействию мирному процессу в его стране, ее социально-экономическому возрождению.
В беседе рассмотрены и другие вопросы узбекско-афганской повестки дня. Прежде всего речь шла о перспективах реализации совместных с Узбекистаном крупных транспортных, энергетических и других проектов, направленных на создание трансафганских транзитных коридоров и укрепление региональных экономических взаимосвязей.