Afrikaning parchalanishi tezlashib ketdi
Gap Sharqiy Afrika rift tizimi haqida bormoqda. U yerda Afrika tektonik plitasi ikki qismga — Somali va Nubiya plitalariga ajralmoqda. Riftogenez deb ataluvchi ushbu jarayon natijasida kelajakda ulkan yoriq o‘rnida yangi okean hosil bo‘lishi mumkin.
Tadqiqot mualliflari Efiopiya va Keniya hududida joylashgan Turkana rift zonasini o‘rganishdi. Seysmik ma’lumotlar tahlili shuni ko‘rsatdiki, yoriqning markaziy qismida yer qobig‘i mutaxassislar kutganidan ko‘ra ko‘proq yupqalashgan. U yerda qobiq qalinligi taxminan 13 kilometrni tashkil etmoqda, vaholanki chekka hududlarda bu ko‘rsatkich 35 kilometrdan ortiqdir.
Olimlarning ta’kidlashicha, bu ko‘rsatkich jarayonda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Yer qobig‘ining qalinligi 15 kilometrgacha kamayganda, torayish bosqichi boshlanadi va shundan so‘ng qit’aning parchalanishi muqarrar tus oladi. Tadqiqotchilar fikriga ko‘ra, mintaqa allaqachon ushbu chegaraviy nuqtadan o‘tib bo‘lgan.
Mutaxassislar jarayonning kelgusi rivojini ham tasvirlab berishdi: yer qobig‘i yupqalashgani sayin, Yer qa’ridagi magma yuqoriga ko‘tarilib, okean tubiga xos yangi qobiqni shakllantiradi. Keyinchalik hosil bo‘lgan chuqurliklarga Hind okeani suvlari kirib keladi va bu yangi okean havzasining paydo bo‘lishiga olib keladi.
Shunga o‘xshash holatlar Afrikaning shimoli-sharqidagi Afar botig‘ida ham kuzatilmoqda. Biroq olimlar hozirda xavotirga o‘rin yo‘qligini ta’kidlashadi: hatto jarayon tezlashgan taqdirda ham, qit’aning to‘liq ajralib ketishi uchun millionlab yillar talab etiladi.

Учёные сообщили об ускорении раскола Африки
Геологи из Колумбийского университета заявили, что процесс раскола Африканского континента развивается быстрее прежних прогнозов. Исследование опубликовал журнал Nature Communications.
Речь идёт о Восточно-Африканской рифтовой системе, где Африканская плита постепенно разделяется на две части — Сомалийскую и Нубийскую. Этот процесс называют рифтогенезом. В перспективе на месте разлома может сформироваться новый океан.
Авторы исследования изучили Турканскую рифтовую зону в Эфиопии и Кении. Анализ сейсмических данных показал, что земная кора в центральной части разлома истончилась сильнее, чем предполагали специалисты. Её толщина там составляет около 13 километров, тогда как по краям превышает 35 километров.
Учёные считают этот показатель ключевым. Когда толщина коры снижается примерно до 15 километров, начинается стадия сужения, после которой дальнейший раскол становится практически неизбежным. По мнению исследователей, регион уже перешёл этот рубеж.
Специалисты также описали дальнейшее развитие процесса. По мере истончения коры магма из глубин Земли будет подниматься вверх и формировать океаническую кору. Позже в образовавшиеся углубления могут проникнуть воды Индийского океана, что приведёт к появлению нового океанического бассейна.
Похожие процессы уже фиксируют в районе Афарской впадины на северо-востоке Африки. При этом исследователи подчёркивают, что даже ускоренное развитие разлома остаётся вопросом геологических временных масштабов. Полное разделение континента займёт миллионы лет.